Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Alimenty na byłego męża – kiedy nie przysługują?

Dominika Gondek13 października 2021Komentarze (0)

alimenty na byłego męża

Alimenty na byłego męża lub żonę spędzają sen z powiek wielu rozwodników.

Nie dziwi mnie, że alimenty na byłego małżonka są kontrowersyjnym tematem. W końcu, dlaczego miałbyś płacić tej pani, z którą już nic Cię nie łączy?

I choć częściej spotykam się z alimentami na żonę to jednak czasem zdarzają się sytuacje, w których sądy orzekają alimenty na byłego męża.

Ale ale! Żeby mówić o alimentach na byłego małżonka należy się zastanowić, czy one zwyczajnie przysługują, bo nie przysługują one bez ograniczeń!

Alimenty na byłego męża zależą w szczególności od winy za rozkład pożycia

Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień! Albo niech rzuci nim ten, komu choć raz nie zdarzyło się zakomunikować „to Twoja wina!”. Chyba nie ma takich osób na sali? A jeśli są to chapeau bas!

Takie zarzuty często padają w okolicznościach rozwodowych. Małżonkowie usilnie próbują przekonać wszystkich o winie drugiego z nich za rozkład pożycia małżeńskiego.

Wtedy wszystkie telenowele i seriale dokumentalne wydają się życiowe.

Swoją drogą, może nie bez powodu na weselach śpiewano „on/ona temu winna”?

A czy wina może mieć wpływ na alimenty na byłego męża?

Rozwód z orzeczeniem o winie często kusi przyszłych rozwodników. Podczas rozmowy ZAWSZE pada pytanie o winę. Co, jak, kiedy, i najważniejsze czy coś mi to da?

Niedawno poznałam małżeństwo, względnie kwalifikujące się do rozwodu. Na pierwszy rzut oka w małżeństwie nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Każdy z małżonków układa swoje życie na nowo, bez udziału tego drugiego. Łącząca ich więź małżeńska nieco im to utrudnia.

Na pierwszy rzut oka pomyślałam – rozwód będzie bezproblemowy. Małżonkowie niewiele mają ze sobą wspólnego, nie mają dzieci i wspólnych zobowiązań, a ich wspólny majątek jest stosunkowo marny.

Jest tylko jedno ale.

Wina małżonka rozkładu pożycia małżeńskiego a alimenty na byłego męża

Mąż przyczynił się do rozkładu pożycia poprzez swoje karygodne zachowanie. Stosował wobec małżonki przemoc  psychiczną, fizyczną, wszczynał liczne awantury, a także borykał się z problemem alkoholowym. Zachowania te, według żony, przyczyniły się do rozkładu pożycia i chęci rozwodu.

Czy w takiej sytuacji można orzec o winie małżonka rozkładu pożycia?

Na ten temat kodeks rodzinny i opiekuńczy mówi niewiele.

Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Przepisy nie definiują jednak, czym miałaby być wina rozkładu pożycia i na jakiej podstawie uznaje się, że jeden z małżonków taką ponosi, a drugi nie.

Jakie zachowania małżonka mogą przemawiać za uznaniem go za winnego rozkładu pożycia?

Przykładowo sądy wskazują, że w przesłankach zawinienia nie mieszczą się wszelkie negatywne zachowania małżonków w czasie funkcjonowania ich związku. Zawinienie dotyczy tych zachowań, które małżonkowie odczuwali jako destrukcyjne dla ich związku (wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 19 lipca 2018 r., I ACa 907/17).

Co więcej, kodeksowi rodzinnemu i opiekuńczemu w kontekście rozkładu pożycia małżeńskiego nie jest znane pojęcie winy większej lub mniejszej. Dla jej przypisania wystarczy każde zachowanie strony, które zasługuje na negatywną ocenę i które w jakimkolwiek stopniu przyczyniło się do rozkładu pożycia małżeńskiego (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 11 marca 2010 r., I ACa 46/10).

Nie mam wątpliwości, że przemoc psychiczna i fizyczna, awantury i problem alkoholowy wpływają na związek destrukcyjnie. Małżonek stosujący takie metody mógłby zostać uznany za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Oczywiście o ile potraktowalibyśmy sprawę zero-jedynkowo. A także o ile nie wyszłyby na jaw inne okoliczności, które uniemożliwiłyby orzeczenie o winie małżonka.

Przyjmijmy jednak, że jeden z małżonków „spełnia kryteria” do uznania go winnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Jak orzeczenie o winie wpłynie na alimenty na byłego męża?

Wpłynie to przede wszystkim na kwestię alimentów między byłymi małżonkami.

Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Co to oznacza?

Jeśli nie jesteś winnym rozkładu pożycia, a rozwód przyczyni się do pogorszenia się Twojej sytuacji finansowej, możesz żądać od małżonka winnego alimentów.

Sąd może zasądzić na Twoją rzecz od małżonka wyłącznie winnego odpowiednią kwotę alimentów.

Co istotne, nie musisz znajdować się w niedostatku. Wystarczy, że pogorszy się Twoja sytuacja materialna.

Alimenty nie przysługują małżonkowi wyłącznie winnemu

Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Oznacza to tyle, że możesz martwić się o alimenty na byłego męża, jeżeli ten nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia oraz jeśli znajduje się w niedostatku. W tym przypadku przesłanka niedostatku jest kluczowa.

Analogicznie, jeśli Twój małżonek został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia to nie musisz martwić się o alimenty na byłego męża, choćby znajdował się w niedostatku.

Jak widzisz, alimenty między byłymi małżonkami nie przysługują bez ograniczeń.

Najważniejsze, byś zapamiętał, że:

• jako małżonek niewinny możesz żądać od małżonka winnego alimentów (jeśli jesteś w niedostatku lub zwyczajnie pogorszyła się Twoja sytuacja materialna)
• jako małżonek wyłącznie winny nie możesz domagać się od małżonka niewinnego alimentów na swoją rzecz.

Rozstrzyganie o winie małżonka zdecydowanie jednak wydłuża postępowanie rozwodowe. Ważnym jest wówczas zgromadzenie dowodów, które wskażą sądowi, że małżonek faktycznie taką winę ponosi, a to zazwyczaj wymaga czasu. Gdy wykażesz wyłączną winę małżonka to nie musisz martwić się o alimenty na byłego męża.

Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o rozwodzie z orzeczeniem o winie zastanów się, w jakiej mierze jest to dla Ciebie konieczne i czy masz siłę na taką walkę.

 

Zobacz także:


Podziękowania dla:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: