Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Alimenty na dziecko po rozwodzie

Dominika Gondek24 kwietnia 2021Komentarze (0)

Skoro w ostatnim artykule poruszyłam temat spłaty rat kredytu w kontekście wysokości alimentów na dziecko to pomyślałam, że dobrze byłoby w ogóle porozmawiać na temat alimentów.

Alimenty są zazwyczaj nieodłącznym elementem postępowania rozwodowego w sytuacji, gdy rozwodzący się małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci.

Niekiedy walka o alimenty jest bardzo zacięta.

Oczywiście, zdarzają się sytuacje, kiedy jeden z rodziców otwarcie, chętnie zgadza się na proponowaną wysokość alimentów, regularnie płaci je (zazwyczaj ojciec do rąk matki) nie sprawiając przy tym większych problemów.

Takie sytuacje są jednak bardzo sporadyczne. Przynajmniej wnioskuję tak z moich obserwacji.

Zazwyczaj między małżonkami toczy się istna batalia. Dosłownie „przepychanie” pismami procesowymi swoich racji, a w tym wykazywanie zarobków, wydatków, możliwości.

Alimenty na dziecko jako obowiązek rodziców

Co nie ulega wątpliwości to to, że rodzice do alimentów względem dziecka są po prostu obowiązani.

Zgodnie z art. 133 § 1 kro rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Bez wątpienia małoletnie dziecko, a nawet dorosłe, ale wciąż pobierające naukę w szkole ponadgimnazjalnej czy np. na studiach dziennych zazwyczaj nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Dlatego też jest uprawnionym do alimentów.

Jeśli więc myślałeś, że na dorosłe dziecko alimenty nie przysługują – jesteś w błędzie. Ale dzisiaj nie o tym.

Wysokość alimentów na dziecko

Na to, jak powinna wyglądać wysokość świadczenia alimentacyjnego wpływ ma kilka czynników.

Aby było ciekawiej, pokażę Ci to na przykładach.

Wyobraź sobie dwie sytuacje

 1. Rozwiedzione małżeństwo, dwójka małoletnich dzieci. Alimenty zasądzone od ojca na rzecz jednego dziecka wynoszą 750 zł miesięcznie. Zatem łącznie na dwójkę dzieci ojciec łoży 1500 zł każdego miesiąca.
 2. Rozwiedzione małżeństwo, dwójka małoletnich dzieci. Alimenty zasądzone od ojca na rzecz jednego dziecka wynoszą 1500 zł miesięcznie. Zatem łącznie na dwójkę dzieci ojciec łoży 3000 zł każdego miesiąca.

Na pierwszy rzut, poza dość istotną różnicą w wysokości alimentów, sytuacje niemal identyczne, prawda? Otóż nie do końca.

Zakres świadczenia alimentacyjnego

Musisz pamiętać, że konkretna wysokość świadczenia alimentacyjnego nie jest uregulowana wprost przepisami. Kodeks rodzinny i opiekuńczy posługuje się zakresem świadczeń alimentacyjnych, który z kolei wpływa na ich wysokość.

Zgodnie z art. 135 § 1 zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Oznacza to tyle, że każda sprawa dotycząca alimentów musi być rozpatrywana w sposób indywidualny.

Zarobki zobowiązanego do alimentów

Gdybym rozwinęła powyższe historie to zauważyłbyś, że w pierwszej sytuacji ojciec uzyskuje miesięcznie minimalne krajowe wynagrodzenie, a do tego uzyskuje środki z wynajmu mieszkania. Łącznie zarabia nie więcej niż 4000 zł.

Z kolei w drugiej sytuacji ojciec prowadzi własną działalność gospodarczą, z której uzyskuje zarobki średnio w wysokości 10 000 zł każdego miesiąca.

Jak widzisz, zarobki zobowiązanych są zupełnie różne. Dlatego wysokość alimentów nie może pozostać w oderwaniu od rzeczywistości.

Możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego

W przepisie była jednak mowa nie o samych zarobkach zobowiązanego, a o możliwościach zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Już spieszę z wyjaśnieniem na czym one polegają, a opowiem Ci to na przykładzie, z którym sama niedawno miałam do czynienia.

Sąd zasądził od ojca dziecka alimenty w wysokości 3000 zł miesięcznie przyjmując, że ten uzyskuje 10000 zł zarobków każdego miesiąca a także wskazując, że jego przychody mogłyby być zdecydowanie wyższe gdyby wykorzystał w pełni swoje możliwości zarobkowe. Sąd uznał bowiem, że ojciec jest właścicielem mieszkania (wyremontowanego) w centrum miasta, w którym nie mieszka, nie wynajmuje go, ani nie planuje też go sprzedać.

Dlatego też Sąd uznał, że przyjmując jakie są realia rynku – za wynajem takiego mieszkania mógłby uzyskiwać średnio ok. 2000 zł miesięcznie.

Skoro więc ma taką możliwość, a z niej nie korzysta to Sąd nie wziął pod uwagę wyłącznie uzyskiwanych zarobków, ale tych możliwości, które reguluje kodeks.

W tym temacie wypowiedział się również Sąd Apelacyjny w Krakowie wskazując, że możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej nie wynikają z faktycznie osiąganych zarobków i dochodów, ale stanowią środki pieniężne, które osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności, stosownie do swych sił umysłowych i fizycznych.

Usprawiedliwione potrzeby uprawnionego

Gdy omówiliśmy już sobie możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego do alimentów, to nie mogłabym pominąć usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, o których mowa w przepisie, a które również mają ogromne znaczenie przy zasądzaniu wysokości alimentów.

Usprawiedliwionymi potrzebami uprawnionego są takie potrzeby, których zaspokojenie zapewni mu – odpowiedni do jego wieku i uzdolnień – prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy.

Usprawiedliwione potrzeby dziecka powinno oceniać się nie tylko na podstawie wieku, a również miejsca pobytu dziecka oraz jego środowiska.

W zakresie usprawiedliwionych potrzeb dziecka znaczenie będzie miał również art. 96 § 1 kro zgodnie z którym rodzice obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień.

Do takich potrzeb (pomijając te z rzędu absolutnie podstawowych, jak wyżywienie czy odzież) zalicza się więc także realizowanie pasji dziecka, jego samorozwój, dodatkowe zajęcia, w których chętnie uczestniczy czy również pomoce naukowe wykraczające ponad podstawowe potrzebne do szkoły.

Dlatego też trudno jest na pierwszy rzut ocenić, jaka powinna być należna wysokość alimentów na dziecko. Wymaga to przeanalizowania możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego a także usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego – a w tym zakresie toczy się w sądzie niemałe bitwy.

Przygotowując artykuł korzystałam z orzeczeń: wyroku Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie o sygn. akt IV RC 922/15, wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 11 maja 2017 r. w sprawie o sygn. akt I ACa 1827/16 oraz uchwały Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1987 r. w sprawie o sygn. akt III CZP 91/86.

Podziękowania dla:

Photo by Juliane Liebermann on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: