Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Czy spłata kredytu jednego małżonka z majątku wspólnego podlega rozliczeniu w trakcie podziału majątku?

Dominika Gondek14 marca 2021Komentarze (0)

Kredyty, pożyczki i inne formy.. nazwijmy je.. „wsparcia finansowego” w dzisiejszych czasach są dosyć powszechne i to nie tylko dla małżonków, których marzeniem jest posiadanie własnych czterech kątów.

Zobowiązania takie są coraz chętniej zaciągane przez osoby pozostające w stanie wolnym. Na przykład Ania – w okresie studiów zaciągnęła tzw. kredyt studencki na kilka tysięcy złotych, czy Tomasz – który w młodym wieku zaciągnął kredyt hipoteczny na mieszkanie. Oczywiście przykłady takie można mnożyć właściwie pewnie bez końca.

Kredyt małżonka przed zawarciem związku małżeńskiego

Dzisiaj zastanówmy się chwilę nad Anią, która zaciągnęła kredyt studencki na około 6 tys. zł. Takie kredyty mogą być dla młodych ludzi szczególnie pomocne!

Ania zaciągnęła takie zobowiązanie, gdy nie pozostawała jeszcze w związku małżeńskim, ale to szybko się zmieniło, gdyż niedługo po zaciągnięciu kredytu, Ania zawarła związek małżeński z Jankiem.

Małżonkowie nie podpisali umowy o rozdzielność majątkową, a więc w chwili zawarcia związku małżeńskiego – powstał między nimi ustrój wspólności majątkowej.

Spłata kredytu jednego małżonka z majątku wspólnego

W czasie trwania małżeństwa Ania oczywiście była zobowiązania do spłaty zaciągniętego kredytu i spłacała go wyłącznie z własnego wynagrodzenia za pracę. Uznała, że tylko ona powinna ponosić ciężar spłaty zobowiązania.

Mam nadzieję, że w tym momencie zaświeciła Ci się lampka!

Skąd ta nadzieja? A no stąd, że jeśli śledzisz mojego bloga to wiesz już (i byłbyś w stanie to potwierdzić obudzony o północy), że jeśli między małżonkami istnieje wspólność majątkowa to zarówno wynagrodzenie Ani jak i wynagrodzenie Janka będzie wchodziło do majątku wspólnego.

Taka jest zasada 😉

No więc, jak widzisz, Ania myśląc, że spłaca kredyt wyłącznie ze swojego majątku osobistego, tak naprawdę spłacała go z majątku wspólnego małżonków.

Rozwód małżonków i podział majątku wspólnego

Gdy okazało się, że charaktery małżonków nie do końca są zgodne, postanowili się rozwieść. Oczywiście to nie jest jedyna przesłanka do rozwiązania małżeństwa przez rozwód! O takich przeczytasz w artykułach 5 rzeczy o rozwodzie, które musisz wiedzieć oraz Rozwód – co musisz wiedzieć?

Małżonkowie rozwiedli się, a następnie postanowili dokonać podziału majątku wspólnego. Kwestie podstawowe o podziale majątku znajdziesz w artykule 5 faktów o podziale majątku.

Gdy już zapoznasz się z artykułami, które wskazałam wyżej to zapraszam Cię do dalszej lektury tego wpisu.

Podsumujmy sytuację, którą mamy:

 1. Ania zaciąga kredyt w wysokości 6 tys. zł.
 2. Następnie Ania zawiera związek małżeński z Jankiem.
 3. Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa.
 4. Ania spłaca kredyt wyłącznie ze swojego wynagrodzenia.
 5. Rozwód małżonków.
 6. Podział majątku.

Myślę, że taka chronologia ułatwi Ci zrozumienie problemu. Dlatego wróćmy do podziału majątku, o którym zaczęłam mówić.

Małżonkowie zdecydowali podzielić majątek. Do tego wchodziły głównie przedmioty nabyte przez nich w czasie trwania małżeństwa.

Jak rozliczyć kredyt spłacony z majątku wspólnego?

Janek w trakcie postępowania podziałowego podnosił, że kredyt jego byłej już małżonki, który został zaciągnięty wyłącznie przez nią jeszcze zanim zawarli związek małżeński oraz został spłacony z majątku wspólnego małżonków. W końcu wynagrodzenie Ani wchodziło do majątku wspólnego małżonków, a nie do jej majątku osobistego.

Czy Janek miał rację?

No cóż, miał.

Tak samo wskazał Sąd. Wskazał też, że skoro kredyt ten został spłacony ze środków pochodzących z majątku wspólnego to oznacza to, że kwota ta podlega rozliczeniu jako nakład z majątku wspólnego na majątek osobisty. Kwestię rozliczania nakładów, o których wypowiadał się Sąd, reguluje kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Co na to przepisy?

Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.

Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.

Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego.

Dlatego też w rezultacie, Sąd w sprawie Ani i Janka orzekł, że Ania jest zobowiązania do zwrotu Jankowi odpowiedniej kwoty w wysokości 3 tys. zł. Skąd wynika taka kwota?

Skoro z majątku wspólnego został spłacony kredyt w wysokości 6 tys. zł, a zasadą jest że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, oraz te udziały nie zostały ustalone w inny sposób w trakcie postępowania – to właśnie połowę Ania powinna zwrócić Jankowi.

Jak widzisz, do kwestii spłaty kredytu jednego małżonka, z majątku wspólnego należy podchodzić bardzo uważnie i nie traktować swojego wynagrodzenia za pracę (we wspólności majątkowej) jako wyłącznie należącego do nas.

Do napisania tego artykułu zainspirowało mnie w części postanowienie Sądu Okręgowego w Kielcach z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie o sygn. akt II Ca 1213/13.

Podziękowania dla:

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: