Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Czy spłata kredytu za małżonka jest darowizną?

Dominika Gondek21 marca 2021Komentarze (0)

Małżonkowie, którzy zawarli umowę o rozdzielność majątkową w zasadzie nie posiadają majątku wspólnego. Każdy z małżonków posiada własny majątek. Rozdzielność majątkowa małżonków nie wyklucza jednak możliwości zaciągnięcia wspólnie przez małżonków kredytu.

Tym krótkim wstępem chcę zachęcić Cię do dalszej lektury.

Myślę, że temat poruszony w dzisiejszym artykule okaże się pomocny dla wielu partnerów 😉 Przyznam szczerze, że sama wcześniej nie zastanawiałam się nad tytułowym pytaniem. Dlatego myślę, że skoro taki temat został poruszony to każdy musi się z nim zapoznać! Nie dziękujcie!

Ostatnio przyszedł mi do głowy pewien problem – jeśli małżonkowie w rozdzielności majątkowej zaciągają wspólnie kredyt, a ten z kolei jest spłacany wyłącznie przez jednego małżonka to w jaki sposób należy traktować te spłaty? Czy należy je zaliczać do darowizny? Poszukałam, poszukałam i znalazłam! Wytłumaczę Ci to na przykładzie.

Rozdzielność majątkowa małżonków

Wyobraź sobie małżeństwo, w którym obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej. W takiej sytuacji każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później, a także każdy z małżonków zarządza swoim majątkiem samodzielnie.

Małżonka nie uzyskiwała żadnych dochodów, zajmowała się wraz z małżonkiem prowadzeniem gospodarstwa domowego, którego potrzeby finansowane były z dochodów męża.

Kredyt na zakup nieruchomości

Bank udzielił małżonkom kredytu w kwocie niemalże 400 tys. zł na zakup budynku mieszkalnego w zabudowie szeregowej. Następnie została zawarta umowa sprzedaży, w której inwestor zbył na rzecz małżonki prawo własności nieruchomości gruntowej. Nabycie tej nieruchomości nastąpiło do majątku osobistego małżonki.

W niedługim okresie łączna spłata rat i odsetek od kredytu wynosiła około 60 tys. zł i została sfinansowana całkowicie z dochodów męża.

Wszczęcie kontroli skarbowej

Spłata rat przez małżonka nie spodobała się urzędowi skarbowemu.. Dlatego też względem małżonki została wszczęta kontrola skarbowa mająca na celu zweryfikowanie źródeł finansowania wydatków w postaci spłat rat kredytów wraz z odsetkami.

Jak pamiętasz, nasza bohaterka nie uzyskiwała żadnych dochodów, a urząd skarbowy podkreślał, że nastąpił przyrost mienia małżonki w nadzwyczajnych okolicznościach. No cóż, miał rację 😉

Uznano tak dlatego, że nabycie nieruchomości zostało sfinansowane kredytem bankowym, spłacanym przez jej małżonka, który de facto własności nie nabył, ponieważ to małżonka nabyła nieruchomość do majątku wspólnego.

Czy spłata kredytu za małżonka to darowizna?

Urząd skarbowy podkreślał, że spłata rat, odsetek i innych kosztów to definitywnie otrzymana od męża na rzecz małżonki darowizna. A więc fakt ten powinien być zgłoszony przez małżonkę do urzędu. Jak się domyślasz – takiego zgłoszenia nie było.

W przeciwnym razie nie byłaby też wszczęta kontrola, no chyba że z innego powodu 😉

Sprawa ta na skutek wielu odwołań trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który rozwiał wątpliwości.

Małżonka w swoich twierdzeniach odwoływała się do ustawy o podatku od spadków i darowizn, gdzie wskazano, że podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP tytułem darowizny.

Uważała, że ona nie nabyła, tak jak to mowa w przepisie, własności żadnej rzeczy ani prawa majątkowego tytułem darowizny, bo taka spłata rat przez małżonka nie jest nabyciem.

Sąd pozostał jednak dla takiej argumentacji bezlitosny.

Darowizną jest spłata kredytu hipotecznego za małżonka

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Oznacza to tyle, że majątek darczyńcy ulega w takiej sytuacji pomniejszeniu albo nie zostaje powiększony, a korzyść z tego odnotowuje się tylko w majątku obdarowanego.

Z kolei świadczenie na rzecz obdarowanego to nie tylko przeniesienie własności rzeczy czy zapłata kwoty, ale przyjmuje się, że jest to również zwolnienie z długu jak i zapłata długu obdarowanego na rzecz osoby trzeciej.

Sąd wskazał więc, że spłata kredytu hipotecznego za małżonka, gdy małżeństwo ma rozdzielność majątkową, jest darowizną.

No cóż, czy nam się to podoba czy nie, stanowisko takie należy w gruncie rzeczy zaakceptować.

Do napisania artykułu zainspirował mnie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 stycznia 2013 r. w sprawie o sygn. akt II FSK 1125/11.

Podziękowania dla:

Photo by Shelby Deeter on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: