Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Darowizna mieszkania dziecku jako sposób na dług

Dominika Gondek19 października 2021Komentarze (0)

darowizna mieszkania dziecku

Dłużnicy za wszelką cenę szukają sposobów na ochronę przed odpowiedzialnością za własne długi.

W ocenie wielu z nich darowizna mieszkania dziecku to doskonały pomysł na zabezpieczenie swoich interesów i majątku. A wierzyciel? Niech się martwi.

Rzadko mam możliwość oglądania telewizji, a jak już to zazwyczaj nie przynosi to nic dobrego. Raczej tylko znudzenie od reklam przerywających w miarę interesujący seans.

Doświadczyłam tego ostatnio. Zauważyłam reklamę dotyczącą usług kredytowych i pożyczkowych. Była to reklama pewnej firmy, która trudni się wsparciem dłużników w regulowaniu ich zobowiązań.

W rozmowie dłużnika i przedstawiciela firmy doradczej wybrzmiało: Co mi to da, że zacznę spłacać?

Wtedy pomyślałam sobie – no jak to co? Zmniejszysz swój dług, w końcu go spłacisz i pozbędziesz się ciężaru. Czy to nie o to właśnie chodzi?

Naszła mnie pewna myśl.

Zauważyłam tendencję, że dłużnicy mają obawy przed spłatą swoich zobowiązań. Jest tak nie tylko dlatego, że zwyczajnie nie mają ku temu środków. Dłużnicy po prostu nie chcą tracić swojego majątku, by regulować długi. Za wszelką cenę próbują ukryć majątek lub się go pozbyć, byleby tylko nie spłacać kredytu czy pożyczki.

Darowizna mieszkania dziecku to jeden z pomysłów dłużników na uchronienie się od odpowiedzialności za dług. Tylko czy działanie w stylu „pozbędę się majątku a wierzyciel może mi naskoczyć” ma rację bytu?

Darowizna mieszkania dziecku a pokrzywdzenie wierzyciela

Sprytne działanie dłużnika często oznacza jednocześnie pokrzywdzenie wierzyciela, a jak wiadomo ten ma interes, by odzyskać swoje należności.

Słowem przykładu, wyobraź sobie małżeństwo pozostające w ustroju rozdzielności majątkowej.

Jeden z małżonków, wobec ciążących na nim zobowiązań i braku chęci ich regulowania postanawia podarować córce należące do niego mieszkanie. Jest to jedyny składnik majątku, jaki posiada. Darowizna mieszkania dziecku to, jego zdaniem, jedyny sposób na ochronę majątku przed niepożądanym działaniem wierzyciela.

W końcu, darowizna mieszkania dziecku przez rodzica pozwoli zachować majątek w rodzinie, a jednocześnie nie będzie to już majątek dłużnika. Sprytne, prawda?

Dłużnik mając świadomość, że uniemożliwi wierzycielowi zaspokojenie roszczenia, nieodpłatnie przenosi własność nieruchomości na rzecz swojej córki, wskutek czego staje się niewypłacalny. A to, bez wątpienia, nie spodoba się wierzycielowi.

Gdy darowizna mieszkania dziecku skutkuje niewypłacalnością…

W okolicznościach, które Ci przytoczyłam, darowizna mieszkania dziecku to klasyczny, książkowy przykład działania z pokrzywdzeniem wierzyciela.

No bo wyobraź sobie sytuację, w której wierzyciel nie może odzyskać swoich należności w wysokości kilkuset tysięcy złotych tylko dlatego, że dłużnik postanowił pozbyć się majątku na rzecz osoby bliskiej. W dodatku z zamiarem uchronienia lokalu przed grożącą mu egzekucją. Czyli z pełną świadomością konsekwencji swoich czynów.

Co może zrobić pokrzywdzony wierzyciel?

Pokrzywdzenie wierzyciela przez dłużnika

Przepisy mówią jasno:

Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

Co więcej:

Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.

Jeśli zatem planujesz dokonać darowizny mieszkania na rzecz dziecka, musisz mieć na względzie, że pokrzywdzony takim działaniem wierzyciel z pewnością nie będzie czekał na rozwój wydarzeń z założonymi rękoma.

W takiej sytuacji wierzyciel może żądać uznania, że darowizna mieszkania dziecku jest czynnością w stosunku do niego bezskuteczną.

Darowizna mieszkania na rzecz osoby bliskiej

Zapytasz pewnie „a co w sytuacji, gdy dziecko nie wiedziało o tym, że rodzic daruje mu mieszkanie kosztem wierzyciela?”. No bo skąd wierzyciel ma mieć pewność, czy obdarowana córka czy syn wiedzieli czy też nie wiedzieli o długach rodzica?

Na szczęście, przepisy dają nam częściową odpowiedź na to pytanie:

Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że dziecko to osoba będąca w bliskim stosunku z rodzicem (z pewnymi wyjątkami). Jeśli mowa o bliskości stosunku, to jego ustalenie oczywiście jest zależne od konkretnej sprawy.

Co istotne, w ocenie Sądu Najwyższego osoby bliskie to nie tylko takie, które pozostają z dłużnikiem w stosunkach rodzinnych. Są to również osoby, które łączy z dłużnikiem bliska znajomość, a nawet wspólne interesy.

Bezskuteczność darowizny

Czynność prawna, jaką jest darowizna mieszkania dziecku może zostać uznana za bezskuteczną wobec wierzyciela. Oznacza to tyle, że wierzyciel będzie mógł wtedy skorzystać z tzw. pierwszeństwa przed innymi wierzycielami Twojego dziecka i dochodzić od niego zaspokojenia roszczenia z darowanego mieszkania.

Żądanie uznania dokonanej darowizny za bezskuteczną w stosunku do wierzyciela jest jednak ograniczone czasowo. Nie można żądać takiej czynności za bezskuteczną po upływie lat pięciu od daty tej czynności.

Dlatego też darowizna mieszkania dziecku w sytuacji, gdy ciążą na Tobie długi, a wierzyciel puka do drzwi to niekoniecznie dobre rozwiązanie.

Zobacz także:

Podziękowania dla:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: