Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Darowizna nieruchomości obciążonej hipoteką

Dominika Gondek15 maja 2021Komentarze (0)

darowizna nieruchomości

Nie da się ukryć, że chyba każdy marzy o własnych czterech kątach. Własne mieszkanie, które można wykończyć, umeblować i udekorować po swojemu, a w końcu w nim zamieszkać i przyjemnością wracać do niego każdego dnia po pracy.

Jednak największy sęk jest w tym, że jest własne.

Sama przebieram nogami, gdy myślę o swoim pierwszym mieszkaniu.

Zakup mieszkania za gotówkę, szczególnie dla młodych osób jest jednak nie lada wyzwaniem. Ale przecież zakup mieszkania to nie jedyny sposób na to, by uzyskać swoje własne cztery kąty!

Z pomocą przychodzą często inne rozwiązania, a takimi się między innymi dziedziczenie czy darowizna nieruchomości.

No właśnie, darowizna nieruchomości to jeden z łatwiejszych sposobów uzyskania mieszkania, jeśli tylko mamy darczyńcę.

Szczęśliwi, którzy otrzymali od rodziców darowiznę w postaci mieszkania.

Zauważyłam jednak tendencję, że zazwyczaj darowizny takiej dokonują rodzice na rzecz dziecka, by pomóc mu w dorosłym życiu. 

Niestety równie często spotykam się z negatywnym odbiorem społeczeństwa na dokonywanie takich darowizn. „Że też ich stać” – na pewno też przyszły Ci na myśl te słowa. 

Czy stać czy nie stać, musimy pamiętać, że mieszkania takie często bywają obciążone kredytem. Bo – no właśnie – nie wszystkich stać na zakup mieszkania za własną gotówkę. Jednak rodzicom, którzy wypracowali właściwą historię kredytową znacznie łatwiej taki kredyt uzyskać, aniżeli dziecku, które rozpoczyna studia w obcym mieście.

Tylko, czy darowizna nieruchomości jest możliwa, kiedy nad mieszkaniem wisi kredyt?

Czym jest darowizna?

Darowizna to umowa, przez którą rodzice zobowiązują się do bezpłatnego świadczenia na rzecz dziecka kosztem swojego majątku. Nie zrozum mnie źle! Oczywiście nie tylko rodzice mogą dokonywać darowizny. Ja jednak na potrzeby tego artykułu postanowiłam skupić się tylko na takim przypadku.

Jeśli więc rodzice podarowali Ci samochód czy właśnie nieruchomość – jest to darowizna.

Choć darowizna samochodu z zasady jest mniej wymagająca niż darowizna nieruchomości.

Czy darowizna nieruchomości obciążonej kredytem jest bezpieczna dla dziecka?

Wielu rodziców powstrzymuje się od darowizn na rzecz dziecka, szczególnie gdy mieszkanie, które mieliby mu podarować obciążone jest hipoteką.

Rodzice uważają, że przekazując dziecku obciążoną nieruchomość przekazują mu również obowiązek spłaty kredytu hipotecznego, a przecież nie oszukujmy się, nie chodzi o to, aby darować dziecku długi – też mi darowizna!

Z jednej strony rozumiem obawy takich rodziców.

Ale spokojnie, nie masz się czego obawiać! Możesz darować dziecku nieruchomość nawet jeśli ta jest obciążona i jednocześnie ochronić dziecko przed koniecznością spłaty kredytu.

Oczywiście możesz darować dziecku obciążoną nieruchomość wraz z cesją kredytu, jednak nie jest to prosta i ekspresowa czynność, a wymaga zachodu i zaangażowania banku – czego przy darowaniu dziecku samego mieszkania i pozostawienia sobie kredytu do spłaty – nie musisz się obawiać.

Ale dzisiaj porozmawiamy wyłącznie o darowaniu dziecku nieruchomości. Cesja kredytu to temat na inny dzień.

Umowa darowizny nieruchomości

Umowa darowizny nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego, dlatego nie obędzie się bez wizyty u notariusza.

Nie wystarczy zwykłe sporządzenie umowy na komputerze, a następnie jej wydrukowanie i podpisanie. To nie załatwi sprawy!

Umowa w formie aktu notarialnego to w przypadku darowizny nieruchomości klucz (dosłownie😉).

Darowizna nieruchomości obciążonej hipoteką będzie polegała na tym, że zmieni się właściciel nieruchomości, natomiast nie zmieni się właściciel kredytu. Tym wciąż pozostanie podmiot, który kredyt zaciągnął – czyli w naszej sytuacji rodzice.

Dla banku umowa darowizny nieruchomości niewiele zmieni. Dłużnikami pozostają te same osoby, a mieszkanie wciąż jest obciążone hipoteką, a więc w przypadku braku spłaty kredytu – bank będzie mógł odebrać mieszkanie, pomimo, że zmienił się jego właściciel.

O tym musisz pamiętać, zanim dokonasz darowizny mieszkania dziecku. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie darowanie nieruchomości w formie aktu notarialnego, bo tego wymagają od nas przepisy.

A kredyt po prostu pozostaw sobie do spłaty, czyli nie dokonuj cesji.

No i spłacaj go rzetelnie. A wszystko będzie dobrze 🙂 

 

Zobacz także:

Podziękowania dla:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: