Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Dług małżonka – czy chroni Cię rozdzielność majątkowa?

Dominika Gondek11 września 2020Komentarze (1)

Rozdzielność majątkowa ustanowiona pomiędzy Tobą i partnerem miała być zabezpieczeniem a tymczasem odpowiedzialność za dług małżonka dalej spędza Ci sen z powiek?

W tym artykule, krótko wyjaśnię Ci, czy jesteś bezpieczny od długów.

Na wstępie przytoczę Ci historię, na którą natknęłam się przeglądając orzeczenia sądów w temacie rozdzielności majątkowej. Dzisiaj nie przeczytasz tutaj zakończenia tej historii, a jedynie część, która doskonale wpisuje się w temat artykułu.

Dalszy ciąg poznasz wraz z nowymi postami, a więc zachęcam do bycia na bieżąco!

Odpowiedzialność za dług czy spokój od wierzycieli

Wyobraź sobie bohaterów – nazwijmy ich Asia i Adam (zbieżność imion zupełnie przypadkowa).

Asia i Adam są małżeństwem. Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego powstała między nimi wspólność majątkowa (co z resztą powtarzam jak mantrę w każdym poście😉).

Nasi bohaterowie zawierają umowę kredytu hipotecznego.

Kilka lat później, Asia i Adam postanawiają ustanowić umową notarialną rozdzielność majątkową i dokonują umownego podziału majątku.

Co z kredytem?

Sytuacja jest tutaj dosyć przejrzysta. Nasi bohaterowie zawarli umowę o kredyt w czasie trwania wspólności majątkowej. Dopiero później postanowili ustanowić rozdzielność majątkową.

Trudno więc tutaj mówić o braku odpowiedzialności za kredyt którejkolwiek ze stron.

Gdybyśmy jednak zmienili nieco bieg tej historii…

Wyobraź sobie, że Asia i Adam ustanawiają rozdzielność majątkową tuż po ślubie, a ich majątek wspólny właściwie nie zdążył powstać. Jedno z nich (przyjmijmy, że Asia) zawiera umowę o kredyt.

Czy partner odpowiada za kredyt zawarty w trakcie rozdzielności majątkowej?

Tutaj dążymy do sedna.

Celem rozdzielności majątkowej jest głównie zabezpieczenie finansów małżonków.

Jeśli zatem podpiszesz z małżonkiem umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową, a małżonek dopiero później przysporzy sobie długów – jesteś zwolniony z odpowiedzialności za nie.

Oczywiście pod warunkiem, że wierzyciel został poinformowany o umownym ustroju majątkowym panującym między małżonkami i jego rodzaju.

Tak samo w naszej historii, Asia i Adam zawierając umowę kredytu w trakcie wspólności majątkowej narazili się na odpowiedzialność za dług niezależnie od później panującego ustroju między nimi.

Z kolei, Asia zawierając umowę kredytu w trakcie rozdzielności majątkowej sprawiła, że jest jedynym dłużnikiem, to znaczy Adam nie ponosi odpowiedzialności za jej kredyt.

Rozdzielność majątkowa sposobem na brak odpowiedzialności?

Teoretycznie tak.. Pod warunkiem, że zawarcie umowy o rozdzielność majątkową nie nastąpi po zawarciu umowy o kredyt 😉

 

Podziękowania dla:
Photo by Pablo Heimplatz on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 trackback }

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: