Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Dom na działce męża

Dominika Gondek05 grudnia 2023Komentarze (0)

dom na działce męża

Dom na działce męża (albo żony) to małżeński klasyk klasyków.

Kto nie spotkał się z sytuacją, gdy po ślubie małżonkowie planują wybudować dom na działce należącej do jednego z nich, otrzymanej np. od rodziców jeszcze w stanie wolnym?

Co więcej, małżonkowie często w takim celu postanawiają zaciągać kredyty w celu sfinansowania budowy, bo nie dysponują odpowiednimi środkami.

W takich sytuacjach małżonkowie, będący jeszcze w poślubnych nastrojach, nawet nie zastanawiają się, jak wygląda prawo własności postawionego na działce domu. Dla wielu logiczne jest, że skoro dom został wybudowany wspólnie – a w dodatku za wspólny kredyt – to jest po prostu wspólny, a to na czyjej znajduje się „ziemi” nie ma większego znaczenia.

Otóż znaczenie ma i to ogromne, a małżonkowie najczęściej dostrzegają to dopiero po rozwodzie, gdy przeprowadzają podział majątku. Wtedy jednak okazuje się, że jeden z małżonków może nie wyjść z tej sytuacji obronną ręką.

Do kogo należy dom na działce męża?

Odpowiedź na pytanie, czyj jest dom na działce męża jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Dom wybudowany na działce należącej do jednego z małżonków jest własnością właśnie tego małżonka, który udostępnił nieruchomość do budowy.

Nie ma więc znaczenia, kto i w jakim zakresie finansuje budowę domu. Nie wpływa to na własność. Najważniejsze jest to, gdzie ten dom zostanie wybudowany i do kogo ta konkretna nieruchomość należy.

Jeśli działka jest własnością małżonków, również i dom na niej posadowiony będzie ich własnością.

Jeśli jednak działka jest własnością np. męża, dom na działce męża również będzie jego własnością.

Nakłady na nieruchomość małżonka

Przesądzone jest to, że dom na działce męża będzie jego własnością. Nie oznacza to jednak, że drugi małżonek nie może odzyskać środków, które przeznaczył na budowę takiego domu.

Jak już wspomniałam, skoro dom został wybudowany na nieruchomości będącej własnością małżonka, nie będzie podlegał klasycznemu podziałowi „pół na pół”.

Nie bez znaczenia pozostaje jednak to, że budowa domu miała miejsce w czasie trwania związku małżeńskiego i finansowana była z majątku wspólnego małżonków.

W takiej sytuacji mamy do czynienia z nakładami. 

Zgodnie z art. 45 §1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód.

Jeśli więc małżonkowie wyłożyli środki na budowę domu, wydatki takie podlegają rozliczeniu między małżonkami w ramach poniesionych nakładów.

Jak rozliczyć nakłady na dom na działce męża?

Rozliczeń nakładów dokonuje się zasadniczo przy podziale majątku.

Podziału majątku małżonkowie mogą dokonać umownie albo w postępowaniu sądowym.

Jako, że przepis mówi o tym, że każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, oznacza to, że sądy orzekają w przedmiocie tych nakładów nawet gdyby zainteresowany małżonek o rozliczenie takie nie wnioskował.

Sprawa miałaby się inaczej gdyby dotyczyła nakładów z majątku osobistego na majątek osobisty. Np. gdyby małżonek przeznaczył swoje oszczędności zgromadzone przed ślubem na wybudowanie domu na działce drugiego małżonka.

W takiej sytuacji, małżonek zainteresowany rozliczeniem nakładów powinien złożyć w tym zakresie odpowiedni wniosek.

Dominika Gondek
aplikant radcowski

Podziękowania dla: Photo by Mathieu Stern on Unsplash

 

***

Nierówne udziały w majątku wspólnym

Mało kto wie o tym, że podział majątku po rozwodzie nie zawsze musi dzielić wszystko na dwie równe połowy.

Oczywiście powszechnie przyjął się podział 50 na 50.

Taką regułę wprowadzają również przepisy, zgodnie z którymi małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Zasada ta wydaje się małżonkom jasna i bezproblemowa dopóki nie dojdzie między nimi do rozwodu.

Wtedy zwykle podział pół na pół nie wydaje się im sprawiedliwy, a najlepszym rozwiązaniem dla któregoś z małżonków (zwykle tego bardziej pokrzywdzonego rozwodem) byłyby nierówne udziały w majątku wspólnym [czytaj dalej…]

***

 

Zobacz także:

  • Kredyt w trakcie rozwodu – Zdarza się, że małżonek decyduje się na kredyt w trakcie rozwodu. Jak wygląda kwestia odpowiedzialności za takie zobowiązanie?
  • Zakup nieruchomości w trakcie rozwodu – Małżonkowie podczas wieloletniego rozwodu często decydują się na nowy związek. Nowy start chcą zapewnić sobie również nowym domem. Kto będzie właścicielem takiej nieruchomości?

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: