Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Jednoosobowa działalność gospodarcza w podziale majątku wspólnego

Dominika Gondek05 marca 2021Komentarze (0)

Za mną kilka dni wolnych od przygotowywania wpisów. Skutkiem takiej „laby” jest mnóstwo nowych pomysłów 😊 Dziwię się, że dopiero teraz przyszedł mi do głowy taki temat. Wiem, że dotyczy on większości z Was, może Ciebie również?

Jednoosobowa działalność gospodarcza w małżeństwie

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to ostatnimi czasy świetny pomysł na uzyskiwanie dochodów. Jeśli w dodatku masz na to pomysł – sukces biznesowy gwarantowany!

Zdaję sobie sprawę, że takie działalności gospodarcze często zakładane są przez jednego z małżonków. Ba! Sama znam takie przypadki i to bardzo dobrze!

Jednoosobowa działalność gospodarcza to, jak już powiedziałam, świetny pomysł na zarobek. Niewiele z osób zakładających taki biznes pamięta jednak o tym, w jaki sposób kształtuje się jego ustrój majątkowy i czy może mieć on wpływ na prowadzenie działalności… w odległej przyszłości.

Z ręką na sercu mogę Ci powiedzieć, że większość nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji założenia jednoosobowej działalności gospodarczej w czasie trwania małżeńskiej wspólności majątkowej.

Owszem – czasami nie będzie to miało dla nikogo żadnego znaczenia, szczególnie, gdy małżonkowie żyją w zgodzie i szeroko pojętym szczęściu. Ale dobrze wiesz, że o takich małżeństwach raczej tutaj nie przeczytasz 😉

Jednoosobowa działalność gospodarcza a małżeńska wspólność majątkowa

Ale dobrze! Podsumujmy sobie to, co już mamy, a mamy małżeństwo, które pozostaje we wspólności majątkowej. Jeden z małżonków podejmuje decyzję o założeniu działalności gospodarczej, która będzie polegała na wykonywaniu usług remontowych i taką też zakłada, a następnie prowadzi przez cały okres trwania związku małżeńskiego.

Działalność idzie w bardzo dobrym kierunku. W zupełnie przeciwnym zmierza natomiast samo małżeństwo.

Dlatego też małżonkowie podejmują wspólnie decyzję o rozwodzie, pominę już kwestie tego, co było powodem takiej decyzji. Rozwód został orzeczony przez Sąd.

Podział majątku a jednoosobowa działalność gospodarcza

W dalszej kolejności małżonkowie postanowili podzielić majątek. I tutaj zaczęły się schody.

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się kilka słów więcej na temat podziału majątku to zachęcam do zapoznania się z artykułem na temat „5 faktów o podziale majątku”.

Podziałowi ulega majątek wspólny.

O ile większość składników nabytych przez małżonków nie stanowiła problemu co do kwestii podziału majątku, o tyle ciekawym jest co dzieje się w takim przypadku z jednoosobową działalnością gospodarczą jednego małżonka.

Zacznijmy tutaj od początku, czyli od momentu założenia tej działalności przez małżonka.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej miało miejsce w czasie trwania związku małżeńskiego, w którym istniał ustrój jakim jest majątkowa wspólność małżeńska.

W takim przypadku zasadą będzie, że firma ta (mówię „firma” choć wiem, że prawnicy chcą mnie już za to linczować :D) a w zasadzie jej majątek będzie wchodził do majątku wspólnego małżonków.

W historii, którą opisuję Ci wyżej sytuacja była na tyle komfortowa, że każdy, ale to dosłownie każdy sprzęt oraz całkowite wyposażenie w związku z rozpoczętą działalnością, a także w trakcie jej prowadzenia zostały nabyte z majątku wspólnego małżonków, a dokładniej ze wspólnego wynagrodzenia za pracę i zarobków.

Przedsiębiorstwo wchodzi w skład majątku wspólnego

Przedsiębiorstwo prowadzone przez małżonka wchodzi w skład majątku wspólnego stron. Dlatego też w tej sprawie konieczne było dokonanie wyceny wartości przedsiębiorstwa.

Pewnie zastanawiasz się, jak wygląda podział takiego przedsiębiorstwa?

No cóż, nie będę ukrywać, że podział składników w sposób: jeden przedmiot dla małżonki, drugi przedmiot dla małżonka byłby zupełnie nietrafiony. A byłoby tak dlatego, że małżonek, który prowadzi działalność ma zamiar prowadzić ją w dalszym ciągu. Z kolei drugi małżonek nie planuje rozpocząć prowadzenia tożsamej działalności, a więc sprzęty np. sprzęty budowlane służące do prowadzenia działalności raczej są dla niego zbędne.

Jak podzielić przedsiębiorstwo?

Jednak podział majątku to nie tylko faktyczny podział wszystkich składników po równo.

Gdy istnieje wola jednego z małżonków, który chciałby pozostawić sobie wszystkie składniki przedsiębiorstwa, aby dalej w nienaruszonym stanie móc prowadzić swoją działalność, a drugi małżonek nie ma nic przeciwko temu – najbardziej prawdopodobnym sposobem podziału majątku będzie wtedy przyznanie rzeczy jednemu małżonkowi i jednocześnie nałożenie na niego obowiązku spłaty odpowiedniej części wobec drugiego małżonka.

To znaczy – małżonek, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej zatrzymuje wszystkie składniki przedsiębiorstwa, ale będzie zobowiązany do spłaty konkretnej kwoty na rzecz małżonka, któremu tych składników nie przyznano.

Czy założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w czasie trwania związku małżeńskiego, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej jest dobrym krokiem? To zależy.

Znam wiele małżeństw, które w taki sposób funkcjonują i jeśli tylko nie planują rozwodu, a działalność prowadzą rozsądnie (mam tutaj na myśli głównie stronienie od długów) to raczej nie ma się czego obawiać. Oby to tylko nie była kwestia czasu!

Podziękowania dla:

Photo by taylor hernandez on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: