Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Kredyt bez wiedzy małżonka

Dominika Gondek25 września 2022Komentarze (0)

kredyt bez wiedzy małżonka

Życie nie zawsze usłane jest płatkami róż. Nie zawsze i nie dla każdego.

Lista problemów, z jakimi borykamy się każdego dnia jest w zasadzie nieskończona. Przynajmniej ja nie byłabym w stanie jej sporządzić.

Do najczęstszych kłopotów należą te finansowe. Pewnie każdy z nas odczuł je kiedyś na własnej skórze.

I tak jak problemy często kumulują się w zastraszającym tempie, tak niestety w podobnym czasie nie da się ich bezboleśnie rozwiązać. Dlatego wchodzą w grę radykalne kroki.

Dla wielu jedynym rozwiązaniem problemów finansowych jest brnięcie w nie coraz bardziej czyli kredyt bez wiedzy małżonka. To tak aby nie angażować niepotrzebnie swojego życiowego towarzysza. A z mojego punktu widzenia – aby narobić sobie jeszcze większych problemów i to nie tylko finansowych.

No bo czy kredyt bez wiedzy małżonka nie może być gwoździem do trumny związku małżeńskiego?

Kredyt bez wiedzy małżonka na rozwiązanie problemów

Wyobraź sobie związek małżeński, w którym jeden z małżonków boryka się z takimi problemami, których nie rozwiążą zwyczajne środki.

Np. jest uzależniony od hazardu, wszelkiego rodzaju używek, poważnie zachorował albo ma ogromne długi wynikające jeszcze z życia przedmałżeńskiego. W dodatku wszystkie te problemy sprowadzają się do dalszych kłopotów finansowych. W najgorszym wypadku też, drugi małżonek nie zdaje sobie sprawy z takich problemów. Uwierz mi, że da się to ukryć. Zdziwiłbyś się, jak wiele jest takich sytuacji.

Wynikają one z poczucia wstydu, braku zaufania czy przekonania, że wszystkie problemy rozwiąże się samodzielnie.

Wykorzystując dzisiejszy temat przewodni chciałabym coś zaakcentować – jeśli właśnie zdałeś sobie sprawę, że sam jesteś takiej sytuacji „bez wyjścia”, nie bój się prosić o pomoc. Są ludzie, którzy Ci pomogą. Prośba o pomoc nie jest oznaką słabości ani powodem do wstydu. A z problemami trzeba się raz a dobrze uporać. Tylko Ty masz taką moc, by rozpocząć ten proces.

Wracając do naszych małżonków.

Małżonkowi, który zmaga się z problemem hazardu, a przez to z narastającymi długami wydaje się, że jedyną deską ratunku będzie pożyczka lub kredyt, najlepiej te zaciągnięte w parę minut i to bez angażowania drugiego małżonka. Tak żeby on nic nie wiedział i nie musiał się o nic martwić.

Wyszukuje więc w Internecie punkty, w których może dostać zastrzyk pieniędzy i nikt nie będzie interesował się jego małżonkiem.

Pożyczkę dostaje bez mrugnięcia okiem. Niestety.

Mówię – niestety, gdyż jestem ogromnym przeciwnikiem takich „szybkich pożyczek” czy też „chwilówek”. Osoby, które zaciągają takie zobowiązania często nie czytają nawet warunków pożyczki, przez co zamiast sobie pomóc to pogarszają sprawę.

Nieraz spotkałam się z sytuacją, gdy ilość pożyczek zaciągniętych w taki właśnie sposób przyczyniła się do kilkusettysięcznego długu i ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

No dobrze, ale skoro jest to proces, którego nie unikniemy (bo ilość takich pożyczkodawców namnaża się w okropnym tempie) to należy wiedzieć, z jakimi konsekwencjami będziemy mieć do czynienia.

Kto odpowiada za kredyt zaciągnięty bez wiedzy małżonka?

Na szczęście odpowiedzialność małżonków za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich została uregulowana przepisami.

Odpowiedzialność za taki kredyt czy pożyczkę została rozbita na rożne przypadki. Ja ograniczę się teraz do dwóch.

1️⃣ Jeden małżonek zaciąga zobowiązanie za zgodą drugiego

W takiej sytuacji sprawa jest prosta. Małżonek, który co prawda nie był stroną takiej „umowy pożyczkowej”, doskonale zdawał sobie sprawę z jej zawarcia a co więcej zgodził się na to.

Wtedy wierzyciel (pożyczkodawca) może żądać uregulowania długu z majątku wspólnego małżonków. Czyli np. z wynagrodzenia małżonków. A więc i tego małżonka, który kredytu nie zaciągał.

2️⃣ Mąż/żona zaciąga kredyt bez wiedzy małżonka

Dokładnie o tym dzisiaj napisałam.

W tym przypadku za kredyt bez wiedzy małżonka zasadniczo odpowiada ten, który kredyt zaciągnął, swoim majątkiem osobistym.

Zdarza się jednak, że majątki osobiste są ubogie, niewystarczające na zaspokojenie pożyczkodawcy.

Dlatego wierzyciel może żądać uregulowania długu również z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, a jak wiadomo te należą do majątku wspólnego małżonków.

Także chcąc nie chcąc – małżonek, który nie brał udziału w zaciąganiu pożyczki, a ta została wzięta w dodatku bez jego wiedzy, też częściowo może na tym ucierpieć, gdyż wierzyciel ma prawo „uderzyć” w wyznaczonym zakresie w majątek wspólny małżonków.

Jak zaciągnąć kredyt bez wpływu na majątek wspólny?

Choć odpowiedź jest prosta, chciałam żeby to wybrzmiało bardzo dokładnie.

Kredyt bez wiedzy małżonka, bez konsekwencji dla majątku wspólnego możliwy jest w przypadku, gdy między małżonkami obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej. Ale i to nie zawsze! Tutaj jednak muszę odesłać cię do jednego z poprzednich artykułów -> kliknij tutaj.

Wtedy majątek wspólny małżonków nie istnieje.

A każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem.

Dlatego nie będzie miała znaczenia w tym przypadku wiedza drugiego małżonka, gdyż samo zobowiązanie należy do tego, który je zaciągnął.

 

Dominika Gondek
aplikant radcowski

Podziękowania dla: Photo by Hannah Busing on Unsplash

***

Szansa na kredyt bez wiedzy małżonka

Obiecany wpis dotyczący kredytu bez zgody współmałżonka podzielę na kilka mniejszych artykułów, aby nie przytłoczyć Cię zbyt dużą dawką informacji. W tym momencie przekażę Ci ogólne wiadomości dotyczące tego tematu.

Opowiem Ci dzisiaj krótko o sytuacji, która ku Twojemu możliwemu zdziwieniu, zdarza się niezwykle często [czytaj dalej…]

***

Zobacz także:

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: