Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Kredyt małżeński

Dominika Gondek24 lipca 2020Komentarze (0)

Wielokrotnie spotkałam się ze sformułowaniem, że kredyt zawarty przez małżonków spaja ich zdecydowanie mocniej aniżeli samo małżeństwo.

Przez brak osobistego doświadczenia w byciu w związku małżeńskim, mogę tylko przypuszczać, że faktycznie wiele w tym prawdy.

W dzisiejszych czasach małżeństwa, szczególnie te „świeże”, coraz chętniej podejmują decyzje o zawarciu umowy o kredyt np. hipoteczny na wspólne mieszkanie.

W końcu szanse na kredyt w takiej relacji są zdecydowanie większe, niż gdyby o takie zobowiązanie miała ubiegać się jedna z osób.

Zatem przyjmując, że małżonkowie stale pracują, otrzymują średnie wynagrodzenie, nie mają innych zobowiązań oraz posiadają wkład własny – kredyt jest na wyciągnięcie ręki.

Pominę tutaj fakt, jak taki kredyt zdobyć, bardziej interesuje mnie sama spłata takiego kredytu.

A więc, kto go spłaca?

A no, jak to w małżeństwie – ten kto ma pieniądze 😊

Małżonkowie za zobowiązanie wspólne odpowiadają solidarnie – to znaczy, bank nie jest zainteresowany, kto konkretnie spłaca kredyt, czy mąż czy żona – ważne, że spłaca.

W przypadku braku spłaty, bank może zwrócić się dowolnie, albo do małżonka albo do małżonki z wezwaniem o spłatę, ale takie wezwanie może skierować równocześnie do każdego z nich.

Słowo „solidarność” nie jest tutaj więc przypadkowe.

I tak naprawdę, spłata kredytu mogłaby przebiegać bezproblemowo aż do spłaty ostatniej raty, jednak…

W większości przypadków spłata kredytu przywołuje same negatywne emocje.

Niestety, okazuje się, że problemy finansowe związane między innymi z kredytem są bardzo częstą przyczyną niepowodzeń w małżeństwie, prowadząc aż do rozstania.

Wtedy dopiero okazuje się, jaki problem (tu kredyt) małżonkowie wzięli na swoje barki..

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 trackback }

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: