Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Kredyt małżonka na zwykłe potrzeby rodziny

Dominika Gondek14 lutego 2021Komentarze (0)

Wczoraj, prowadząc samochód usłyszałam w radiu ciekawe dywagacje na temat majątku małżonków.

Prowadzący mówili m.in. o majątku osobistym żony oraz o majątku osobistym męża, a także o majątku wspólnym.

Zaciekawiło mnie stwierdzenie, że to mężczyźni zazwyczaj wydają więcej z majątku osobistego na majątek wspólny niż kobiety. No cóż… 😉 Ciekawa jestem, co o tym myślisz!

Słuchając tych dyskusji przyszedł mi wtedy do głowy pomysł na ten artykuł.

Małżonek zaciąga kredyt na potrzeby rodziny

Kredyt lub pożyczka na potrzeby rodziny – na pierwszy rzut oka wydaje się to nierealne. Musisz jednak wiedzieć, że dla niektórych jest to jedyna możliwość.

Ale przejdźmy przez ten temat na podstawie kolejnej historii. Swoją drogą, te opowiadane przeze mnie historie chyba dużo jaśniej tłumaczą to, co chcę Ci przekazać. Przynajmniej taką mam nadzieję 😊

Wyobraź sobie małżeństwo – Joannę oraz Adama, a także dwójkę ich małoletnich dzieci.

„Kredyt nie wchodzi w grę” – to stwierdzenie, które przewijało się w ich życiu praktycznie codziennie.

Zaciągnięcie zobowiązania było dla nich właściwie nie do pomyślenia. Wciąż istnieje takie myślenie wśród wielu osób tzn. lepiej mieć mniej, ale za swoje niż więcej ale za cudze. Powiedzmy, że tacy byli właśnie małżonkowie, których przedstawiłam Ci wyżej.

W rodzinie tej pracował tylko małżonek Adam, natomiast Joanna zajmowała się wychowaniem dzieci.

Nie musieli długo czekać na pierwsze problemy finansowe pomimo tego, iż do tej pory żyli na odpowiednim poziomie.

Problemy finansowe pojawiły się jak grom z jasnego nieba, opóźnienie w zapłacie jednego rachunku, następnie drugiego, wezwania do zapłaty, odsetki… Tak to się niestety zaczyna.

Możesz sobie wyobrazić, że Joanna mimo wszystko absolutnie sprzeciwiała się zaciągnięciu kredytu, do którego z kolei zaczął przekonywać się Adam.

W końcu nie chciał, aby na problemach finansowych ucierpiały dzieci.

Joanna nie zmieniała zdania, nie podjęła się też jednak żadnej pracy, która mogłaby pomóc im w rozwiązaniu problemów finansowych.

Zapytasz, co zrobił Adam?

Samodzielnie zaciągnął pożyczkę, aby móc opłacić i tak opóźnione już rachunki, a także w terminie opłacić te aktualne.

Czy mógł to zrobić? Jak najbardziej.

Odpowiedzialność za kredyt na potrzeby rodziny

Mówi o tym kodeks rodzinny i opiekuńczy. Szczególnie odnosi się do kwestii, kto odpowiada za takie zobowiązanie zaciągnięte przez jednego z małżonków.

Zgodnie z przepisami oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajanie zwykłych potrzeb rodziny.

Czyli nie chodzi tutaj o wszystkie możliwe zobowiązania, tylko o takie, które pozwalają zaspokoić potrzeby rodziny, w dodatku te zwykłe potrzeby rodziny.

Zwykłe potrzeby rodziny

Spokojnie, nie tylko Tobie nasuwa się teraz pytanie – czym są takie zwykłe potrzeby rodziny.

Z przepisów właściwie tego się już nie dowiemy 😉

To nie oznacza, że nikt nie podejmował się wytłumaczenia tego sformułowania.

Przyjęło się, że takimi zwykłymi potrzebami rodziny się takie potrzeby, które są regularne, związane z dokonywaniem powtarzających się opłat np. rachunków za energię elektryczną, codziennie zakupy spożywcze czy odzieżowe. Do grupy tej zalicza się też opłaty związane z ochroną zdrowia, np. wizytę u dentysty przyjmującego pacjentów prywatnie (oj sama tego ostatnio doświadczyłam ☹) a nawet zwykły wypoczynek.

Również zaliczone są do tej grupy przedmioty codziennego użytkowania takie jak zakup lodówki czy pralki.

Rozprawiał o tym nawet Sąd Najwyższy, gdzie w jednym ze swoich wyroków wskazał, że zobowiązania zaciągnięte w sprawach wynikających z zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny to takie, które odnoszą się do codziennych, normalnych potrzeb, które wymagają bezwzględnie zaspokojenia bez specjalnej decyzji małżonka.

Drogą dedukcji możemy dojść do wniosku, że zwykłą potrzebą rodziny raczej nie będzie zakup luksusowego samochodu czy nawet mieszkania.

Kredyt lub pożyczka na zakup samochodu zaciągnięta przez jednego z małżonków z zasady nie będzie więc rodziła odpowiedzialności solidarnej drugiego małżonka.

Dlaczego mówię z zasady? Ponieważ z zasady nie będzie to zwykła potrzeba rodziny.

Zgoda małżonka na kredyt

Nie oznacza to jednak, że drugi małżonek zawsze będzie zwolniony całkowicie z odpowiedzialności. Jest tak dlatego, że gdy wyrazi on zgodę na zaciągnięcie kredytu to wierzyciel będzie mógł żądać zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków. Jeśli interesuje Cię ten temat to zajrzyj do artykułu o odpowiedzialności za długi małżonka.

Solidarna odpowiedzialność za kredyt

Skoro wiemy już, że za takie zobowiązania małżonkowie odpowiedzialni są solidarnie to przypomnijmy sobie czym jest taka solidarność.

Odpowiedzialność solidarna za zaciągnięte zobowiązanie to nic innego jak sytuacja, w której wierzyciel, czyli ktoś kto udzielił kredytu lub pożyczki, może żądać zapłaty zarówno od obojga małżonków, jak i tylko od jednego małżonka.

Nawet nie wiem kiedy udało mi się odbiec od naszej historii. Może dlatego, że temat naprawdę mnie wciągnął. Mam nadzieję, że Ciebie również!

W każdym razie, chcę żebyś wyciągnął z mojego wpisu, że zwykłe potrzeby rodziny zwyczajnie wymagają zaspokojenia. To znaczy jeden z małżonków może zaciągnąć zobowiązanie na takie potrzeby, co będzie rodziło odpowiedzialność solidarną również drugiego małżonka.

W końcu o rodzinę trzeba się troszczyć!

Podziękowania dla:

Obraz StockSnap z Pixabay 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: