Ostatni dzień grudnia szczególnie sprzyja przemyśleniom i podsumowaniom.
Większość spędzi ten dzień zapewne na przygotowaniach do hucznej zabawy i na samej zabawie sylwestrowej.
Ja w tym roku postanowiłam spędzić ten dzień inaczej niż zwykle.
Ostatni dzień roku spędzam w spokojnej i rodzinnej atmosferze (czyli zupełnie inaczej niż przebiegał cały 2022 rok🤭), podsumowując wszystko co się wydarzyło.
I na blogu nie mogło zabraknąć podsumowania. Ale to będzie wyglądało inaczej niż zwykle.
Zamiast przypominać Ci wszystkie artykuły, które udało mi się przygotować w minionym roku, postanowiłam przedstawić Ci krótko cztery z nich, które cieszyły się największą popularnością.
4️⃣ miejsce:
Alimenty na dziecko po rozwodzie
Wprawdzie artykuł ten nie jest związany z kredytem, to jednak kwestia alimentów ma istotne znaczenie w postępowaniu rozwodowym.
Alimenty na dziecko po rozwodzie to temat trudny dla rodziców. Zazwyczaj tak dla rodzica, który alimenty te musi płacić, jak i dla rodzica, który w imieniu dziecka chciałby się ich domagać.
Walka o alimenty bywa zwykle bardzo zacięta.
Owszem, zdarzają się sytuacje, kiedy jeden z rodziców chętnie zgadza się na proponowaną wysokość alimentów albo gdy rodzice wspólnie dochodzą do porozumienia.
Z moich obserwacji jednak wynika, że są to sytuacje sporadyczne. Dominuje błędne przekonanie o tym, że alimenty mają służyć nie dziecku, a rodzicowi. Stąd też w sądach często toczą się walki. Jeden z rodziców walczy o to, by wysokość alimentów była jak najmniejsza, bo przecież „nie będzie sponsorował” drugiego rodzica. Z kolei ten drugi, który alimentów żąda chce, by kwota alimentów była jak największa.
Takie przepychanki kończą się różnie.
Ale pewnie jesteś ciekawy co na to przepisy? [czytaj dalej…]
3️⃣ miejsce:
Czy wysokość raty kredytu wpływa na alimenty?
Jeśli myślisz, że rozwód oddzieli Cię od małżonka grubą kreską (albo murem) to jesteś w dużym błędzie.
Rozwód nie sprawi, że nagle nie będziecie mieli ze sobą nic wspólnego. Wręcz przeciwnie – wspólnych spraw zapewne będziecie mieli sporo. Pytanie tylko, jak się z nimi uporać po rozstaniu?
Zapytasz: ale jak to? Rozwód jest przecież po to, by zapomnieć o tej – byłej już – drugiej połówce.
Czasem pewnie to się uda. Choć są to raczej rzadkie przypadki.
Jeśli nie macie wspólnego kredytu, wspólnych dzieci, wspólnego majątku a nawet wspólnego kota czy psa to możecie próbować zapomnieć
Ale jeśli macie choćby wspólne dzieci no to w grę wejdą przecież poza kontaktami i władzą rodzicielską – alimenty na nie.
Alimenty zresztą to nie taki prosty orzech do zgryzienia.
Najbardziej klasycznym alimentacyjnym problemem jest regulowanie ich w sposób nieterminowy albo niepełny.
Ale zanim do tego dojdzie, pojawia się problem ustalenia wysokości alimentów. A to nie należy do najprostszych rachunków.
Rodzic, który te alimenty ma uiszczać zazwyczaj (bo NIE ZAWSZE) broni się rękami i nogami od proponowanej ich wysokości. A na swoje usprawiedliwienie pokazuje skrawek umowy o kredyt by uzmysłowić wszystkim wszem wobec wysokość raty kredytu, który zaciągnął na mieszkanie.
Bronienie się koniecznością spłaty zobowiązania i powoływanie się na wysokość raty kredytu zwykle nie spełnia zamierzonego efektu [czytaj dalej…]
2️⃣ miejsce:
Rozliczenie spłaty kredytu w podziale majątku wspólnego
Kredyty są dzisiaj najbardziej powszechną formą wsparcia finansowego dla osób, których marzeniem jest posiadanie własnych czterech kątów.
Coraz częściej jednak decydujemy się na kredyty w zupełnie innych celach niż te mieszkaniowe. Zauważyłam, że chętniej zaciągamy kredyty na samochód, na prowadzenie działalności czy – o zgrozo – na zorganizowanie przyjęcia czy wakacji.
Kredyt nie jest wsparciem udzielanym wyłącznie małżonkom. Po takie rozwiązanie coraz częściej sięgają osoby stanu wolnego.
Np. takie, które w okresie studiów zaciągają kredyty studenckie na kilka tysięcy złotych.
Częste są sytuacje, gdy po zaciągnięciu kredytu zawiera się związek małżeński, a kredyt spłaca nadal. Tylko że już na nieco innych zasadach. A z tego już rzadko zdajemy sobie sprawę.
Jednak w dłuższej perspektywie może się okazać, że ktoś na tym ucierpi, w szczególności gdy w grę wejdzie rozliczenie spłaty kredytu [czytaj dalej…]
1️⃣ miejsce:
Kiedy przedawnia się roszczenie regresowe między małżonkami za spłacony kredyt?
Kredyt małżonków jest jednym z tych czynników, które sprawiają, że małżonkowie po rozwodzie wciąż mają wspólne sprawy, które wymagają od nich utrzymywania pewnej (chcianej lub niechcianej) relacji.
Zazwyczaj po rozwodzie nachodzą małżonków myśli, co uczynić ze wspólnym kredytem. W końcu należałoby podjąć decyzję, kto go spłaca, kto przejmuje, a kto zostaje wolny od długów.
Prawdą jest jednak, że po rozwodzie małżonkowie nie muszą robić z kredytem kompletnie nic. To znaczy nic poza jego spłatą.
Mówię o tym dlatego, żebyś nie myślał, że kwestia kredytu po rozwodzie koniecznie musi zostać uregulowana. Takie działanie jest co prawda pożądane i wiele może później ułatwić. Jednak, jeśli postanowicie pozostawić wspólny kredyt tak jak przed rozwodem – to rozwiązanie też ma rację bytu.
Sprowadza się do tego, że małżonkowie w dalszym ciągu, tak jak to miało miejsce przed rozwiązaniem małżeństwa, spłacają kredyt. A odpowiedzialni za niego są w sposób solidarny.
Znam przypadek, w którym do pewnego momentu rozwiązanie takie sprawdzało się całkiem nieźle.
Małżonkowie rozwiedli się blisko 10 lat temu, a przelewów związanych ze spłatą kredytu dokonywał, tak jak i przed rozwodem, jeden z małżonków.
Upłynęło 12 lat.. a małżonek, który faktycznie spłacał przez ten czas kredyt przypomniał sobie o tym, że przecież drugi małżonek powinien zwrócić mu odpowiednią część za spłatę kredytu, powołując się na roszczenie regresowe między małżonkami [czytaj dalej…]
To właśnie te artykuły zrobiły największą furorę i wyznaczyły mi ścieżkę na 2023 rok, który już za kilka godzin.
A w związku z tym życzę Ci, aby ten nowy rok był dokładnie takim, jak to sobie wymarzyłeś!
Wszystkiego dobrego! A my widzimy się niedługo 🙂
Dominika Gondek
aplikant radcowski
Podziękowania dla: Photo by Myriam Zilles on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }