Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Majątek w małżeństwie

Dominika Gondek05 sierpnia 2020Komentarze (0)

majątek w małżeństwie

Majątek w małżeństwie, czyli coś o czym każdy słyszał ale nikt nie widział 😉 

Z przymrużeniem oka, oczywiście.

Ten temat wydawał mi się na początku zbyt oczywisty. 

Do czasu, aż jeden z małżonków powiedział mi, że właściwie to on nie wie, jaki ustrój majątkowy obowiązuje w jego małżeństwie. Nie wiedział nawet, że takie się rozróżnia, a o intercyzie to nigdy nie słyszał. 

W tej sytuacji stwierdziłam, że tego artykułu pominąć nie mogę. 

W końcu tak wiele zależy od ustroju majątkowego panującego w małżeństwie!

To ma przecież ogromne znaczenie w zakresie przypisania małżonkowi ewentualnej odpowiedzialności za kredyt, a przecież m.in. tego dotyczy Rozwód z kredytem, prawda? 🙂

Opowiem Ci dzisiaj jak wygląda majątek w małżeństwie na przykładzie trzech najważniejszych i najczęściej występujących ustrojów majątkowych małżeńskich. 

Wspólność majątkowa

Kiedy zawierasz związek małżeński, z tą piękną chwilą powstaje między Tobą a Twoim partnerem ustawowa wspólność majątkowa.

Od tego momentu majątek w małżeństwie dzieli się zasadniczo na trzy majątki: majątek osobisty jednego małżonka, majątek osobisty drugiego małżonka oraz majątek wspólny małżonków. 

Majątek osobisty każdego z małżonków to w znacznej mierze taki majątek, który powstał jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego.

Ale do majątku osobistego wchodzą również niektóre składniki powstałe w czasie małżeństwa. 

Dla przykładu – gdy jeden małżonek otrzymuje spadek lub darowiznę to przyjmuje się, że z zasady stanowią one majątek osobisty.

Z kolei do majątku wspólnego zalicza się m.in. wynagrodzenie za pracę czy dochody z majątku wspólnego i osobistego każdego z małżonków (np. środki pozyskiwane z wynajmu mieszkania). 

Ten ustrój majątkowy jest najczęściej spotykany między małżonkami. 

Ale nie zawsze jest tak, że wraz z zawarciem związku małżeńskiego powstaje wspólność majątkowa. 

Wspólność ustawową można bowiem rozszerzyć albo ograniczyć na mocy zawartej umowy. 

Majątek w małżeństwie przy rozdzielności majątkowej

Kiedyś rozdzielność majątkowa występowała chyba tylko w filmach i serialach. W szczególności takich, w których okrutnie bogate małżeństwo władające całym światem 😉 zabezpiecza swoje interesy tak na wszelki wypadek.

Dzisiaj rozdzielność majątkowa to ciekawe i coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane przez małżonków. 

Małżonkowie mogą zawrzeć umowę ustanawiając rozdzielność majątkową. Mogę to zrobić w czasie trwania małżeństwa, ale nie tylko.

Co ciekawe – taka umowa może zostać podpisana jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. W tej sytuacji w ogóle nie powstanie majątek wspólny małżonków. 

Przy rozdzielności majątkowej rozróżniamy dwa majątki – majątek osobisty jednego małżonka i majątek osobisty drugiego małżonka.

A na czym w ogóle rozdzielność polega?

A no na tym, że każdy z małżonków na mocy zawartej umowy zachowuje majątek, który nabył przed zawarciem umowy, jak i ten, który nabył po jej zawarciu. 

Każdy małżonek też samodzielnie zarządza swoim majątkiem. Oznacza to, że w tym przypadku nie mamy klasycznego współdziałania małżonków. 

Nieco mniej popularnym rozwiązaniem jest rozdzielność z wyrównaniem dorobków. Ustrój tej zasadniczo jest podobny do klasycznej rozdzielności majątkowej. Majątek w małżeństwie również wygląda podobnie. 

Różnica jednak polega na tym, że po ustaniu rozdzielności majątkowej, małżonek którego dorobek jest mniejszy niż dorobek drugiego małżonka może żądać wyrównania dorobków (stąd też nazwa) ;). 

Przymusowy ustrój majątkowy

Ostatni ustrój, to ustrój przymusowy, a jak wiadomo – jeśli coś jest przymusowe, to znaczy jest wprowadzane wbrew woli.

Ustrój ten polega na tym, że obowiązuje niezależnie od woli małżonków. Każdy z małżonków może żądać, aby sąd ustanowił przymusową rozdzielność majątkową.

Wprowadzenie takiego ustroju jest możliwe z ważnych powodów, a do nich zalicza się między innymi faktyczną separację między małżonkami, brak przyczyniania się do utrzymania rodziny czy pasożytnicze korzystanie z majątku wspólnego.

Ale nie tylko małżonek ma legitymację do wytoczenia takiej sprawy. 

O ustanowienie takiej przymusowej rozdzielności majątkowej może wystąpić również wierzyciel jednego z małżonków, jeśli dla wyegzekwowania należności konieczne okaże się dokonanie podziału majątku wspólnego. 

Taki ustrój powstaje również z mocy prawa (tzn. bez aktywności małżonka lub wierzyciela) w sytuacji, gdy jeden małżonek zostanie ubezwłasnowolniony lub orzeczona zostanie jego upadłość. 

Przymusowa rozdzielność majątkowa powstaje również między małżonkami w sytuacji, gdy zostanie orzeczona między nimi separacja prawna.

Dominika Gondek
aplikant radcowski

Podziękowania dla: Photo by PiggyBank on Unsplash 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 trackbacki }

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: