Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Majątek w małżeństwie

Dominika Gondek05 sierpnia 2020Komentarze (0)

Na wstępie muszę zaznaczyć, że ten wpis miał się w ogóle nie pojawić.

Dlaczego? Dlatego, że wydawał mi się zbyt oczywisty, w końcu każdy może gdzieś o tym poczytać. No, ale właśnie.. Dlaczego nie mógłbyś o tym poczytać akurat na moim blogu?

W trakcie redagowania wpisu o kredycie bez zgody współmałżonka (pojawi się na blogu jako następny, obiecuję 😊), zdałam sobie sprawę, że być może nie każdy ma orientację na temat małżeńskich ustrojów majątkowych, co dla zrozumienia artykułu o kredycie bez zgody współmałżonka ma kluczowe znaczenie.

Dlatego, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiłam opisać te ustroje w najprostszy sposób, co też ułatwi Ci zrozumienie kolejnych wpisów.

Wyróżniamy ustrój ustawowy, umowny oraz przymusowy.

Ustawowa wspólność majątkowa

Kiedy zawierasz związek małżeński, z tą piękną chwilą powstaje między Tobą a Twoim partnerem ustawowa wspólność majątkowa.

Od tego momentu do majątku wspólnego zalicza się między innymi wynagrodzenie za pracę czy dochody z majątku wspólnego i osobistego każdego z małżonków (tu na przykład dochód z wynajmu mieszkania).

Jest to, moim zdaniem, najczęściej spotykany ustrój majątkowy między małżonkami.

Jak już wspomniałam ustrój ten jest ustawowy, to znaczy, że poza zawarciem małżeństwa nie musisz ze swoim partnerem robić nic więcej, a ustrój ten powstaje można by rzec „sam”.

Innymi słowy, obowiązuje, jeśli małżonkowie nie postanowili nic innego.

Umowny ustrój majątkowy

Nie jest to jednak jedyny ustrój majątkowy. Występują jeszcze umowne ustroje majątkowe, gdzie jak sama nazwa wskazuje konieczne jest zawarcie umowy. Umowa taka musi być zawarta w formie aktu notarialnego, a więc wymaga nieco więcej „zachodu”.

Co można zrobić na mocy takiej umowy?

Rozszerzyć lub ograniczyć wspólność ustawową, czyli tą, o której mówiłam wyżej.

Można również ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Skomplikowane? Już Ci tłumaczę.

Z rozszerzeniem lub ograniczeniem wspólności ustawowej nie powinno być większego problemu.

Owszem, są wyjątki, które ograniczają nam możliwość rozszerzenia wspólności, jak na przykład darowizna dla jednego z małżonków, jednak dalej jest to wspólność, która w jakimś stopniu odnosi się do tej opisanej powyżej.

Rozdzielność majątkowa

Ciekawszym rozwiązaniem jest rozdzielność majątkowa.

Wydaje się, że umowy takie nie są spotykane zbyt często, zwykle pojawiają się w serialach czy filmach, gdzie okrutnie bogate małżeństwo władające całym miastem zabezpiecza swoje interesy przed małżonkiem.

Przyznaj, że znasz taki serial 😉

Na czym ta rozdzielność polega?

Każdy z małżonków na mocy zawartej umowy zachowuje majątek, który nabył przed zawarciem umowy, jak również ten, który nabył po jej zawarciu.

Każdy z małżonków samodzielnie zarządza swoim majątkiem, czyli partner po prostu nie ma nic do powiedzenia.

Rozdzielność z wyrównaniem dorobków

Wspomniałam również o rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Jest ona przeze mnie spotykana najrzadziej.

W pewnym stopniu wygląda tak, jak zwykła rozdzielność majątkowa, czyli każdy z małżonków zarządza swoim majątkiem.

Różnica polega na tym, że po ustaniu rozdzielności majątkowej, małżonek którego dorobek jest mniejszy niż dorobek drugiego małżonka może żądać wyrównania dorobków.

Może wydawać się to trudne do zrozumienia, ale wyobraź sobie sytuację, że każdy z małżonków początkowo ma majątek równy 10 tys. zł.

Po czterech latach majątek końcowy jednego małżonka wynosi 70 tys. zł, a drugiego 50 tys. zł. Zatem pierwszy małżonek dorobił się 60 tys. zł, a drugi 40 tys. zł.

Pierwszy z partnerów dorobił się o 20 tys. zł więcej od drugiego, a zatem powinien przekazać połowę wartości uzyskanej nadwyżki drugiemu małżonkowi.

Ustrój przymusowy

Ostatni ustrój, to ustrój przymusowy, a jak wiadomo – jeśli coś jest przymusowe, to znaczy jest wprowadzane wbrew woli.

Ustrój ten polega na tym, że obowiązuje niezależnie od woli małżonków. Każdy z małżonków może żądać, aby sąd ustanowił przymusową rozdzielność majątkową.

Wprowadzenie takiego ustroju jest możliwe z ważnych powodów, a do nich zalicza się między innymi faktyczną separację między małżonkami, brak przyczyniania się do utrzymania rodziny czy pasożytnicze korzystanie z majątku wspólnego.

Jak widzisz, rozwiązań dotyczących majątku w małżeństwie jest naprawdę sporo. Ciśnie się na usta nawet powiedzenie „do wyboru, do koloru”.

Chciałabym, byś zwrócił uwagę, że często ustawowa wspólność majątkowa nie jest najlepszym pomysłem, a zawarcie umowy majątkowej może spowodować większą ochronę majątku, ale o tym spróbuję przekonać Cię w kolejnych postach 😉.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 trackbacki }

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: