Majątek w małżeństwie, czyli coś o czym każdy słyszał ale nikt nie widział 😉
Z przymrużeniem oka, oczywiście.
Ten temat wydawał mi się na początku zbyt oczywisty.
Do czasu, aż jeden z małżonków powiedział mi, że właściwie to on nie wie, jaki ustrój majątkowy obowiązuje w jego małżeństwie. Nie wiedział nawet, że takie się rozróżnia, a o intercyzie to nigdy nie słyszał.
W tej sytuacji stwierdziłam, że tego artykułu pominąć nie mogę.
W końcu tak wiele zależy od ustroju majątkowego panującego w małżeństwie!
To ma przecież ogromne znaczenie w zakresie przypisania małżonkowi ewentualnej odpowiedzialności za kredyt, a przecież m.in. tego dotyczy Rozwód z kredytem, prawda? 🙂
Opowiem Ci dzisiaj jak wygląda majątek w małżeństwie na przykładzie trzech najważniejszych i najczęściej występujących ustrojów majątkowych małżeńskich.
Wspólność majątkowa
Kiedy zawierasz związek małżeński, z tą piękną chwilą powstaje między Tobą a Twoim partnerem ustawowa wspólność majątkowa.
Od tego momentu majątek w małżeństwie dzieli się zasadniczo na trzy majątki: majątek osobisty jednego małżonka, majątek osobisty drugiego małżonka oraz majątek wspólny małżonków.
Majątek osobisty każdego z małżonków to w znacznej mierze taki majątek, który powstał jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego.
Ale do majątku osobistego wchodzą również niektóre składniki powstałe w czasie małżeństwa.
Dla przykładu – gdy jeden małżonek otrzymuje spadek lub darowiznę to przyjmuje się, że z zasady stanowią one majątek osobisty.
Z kolei do majątku wspólnego zalicza się m.in. wynagrodzenie za pracę czy dochody z majątku wspólnego i osobistego każdego z małżonków (np. środki pozyskiwane z wynajmu mieszkania).
Ten ustrój majątkowy jest najczęściej spotykany między małżonkami.
Ale nie zawsze jest tak, że wraz z zawarciem związku małżeńskiego powstaje wspólność majątkowa.
Wspólność ustawową można bowiem rozszerzyć albo ograniczyć na mocy zawartej umowy.
Majątek w małżeństwie przy rozdzielności majątkowej
Kiedyś rozdzielność majątkowa występowała chyba tylko w filmach i serialach. W szczególności takich, w których okrutnie bogate małżeństwo władające całym światem 😉 zabezpiecza swoje interesy tak na wszelki wypadek.
Dzisiaj rozdzielność majątkowa to ciekawe i coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane przez małżonków.
Małżonkowie mogą zawrzeć umowę ustanawiając rozdzielność majątkową. Mogę to zrobić w czasie trwania małżeństwa, ale nie tylko.
Co ciekawe – taka umowa może zostać podpisana jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. W tej sytuacji w ogóle nie powstanie majątek wspólny małżonków.
Przy rozdzielności majątkowej rozróżniamy dwa majątki – majątek osobisty jednego małżonka i majątek osobisty drugiego małżonka.
A na czym w ogóle rozdzielność polega?
A no na tym, że każdy z małżonków na mocy zawartej umowy zachowuje majątek, który nabył przed zawarciem umowy, jak i ten, który nabył po jej zawarciu.
Każdy małżonek też samodzielnie zarządza swoim majątkiem. Oznacza to, że w tym przypadku nie mamy klasycznego współdziałania małżonków.
Nieco mniej popularnym rozwiązaniem jest rozdzielność z wyrównaniem dorobków. Ustrój tej zasadniczo jest podobny do klasycznej rozdzielności majątkowej. Majątek w małżeństwie również wygląda podobnie.
Różnica jednak polega na tym, że po ustaniu rozdzielności majątkowej, małżonek którego dorobek jest mniejszy niż dorobek drugiego małżonka może żądać wyrównania dorobków (stąd też nazwa) ;).
Przymusowy ustrój majątkowy
Ostatni ustrój, to ustrój przymusowy, a jak wiadomo – jeśli coś jest przymusowe, to znaczy jest wprowadzane wbrew woli.
Ustrój ten polega na tym, że obowiązuje niezależnie od woli małżonków. Każdy z małżonków może żądać, aby sąd ustanowił przymusową rozdzielność majątkową.
Wprowadzenie takiego ustroju jest możliwe z ważnych powodów, a do nich zalicza się między innymi faktyczną separację między małżonkami, brak przyczyniania się do utrzymania rodziny czy pasożytnicze korzystanie z majątku wspólnego.
Ale nie tylko małżonek ma legitymację do wytoczenia takiej sprawy.
O ustanowienie takiej przymusowej rozdzielności majątkowej może wystąpić również wierzyciel jednego z małżonków, jeśli dla wyegzekwowania należności konieczne okaże się dokonanie podziału majątku wspólnego.
Taki ustrój powstaje również z mocy prawa (tzn. bez aktywności małżonka lub wierzyciela) w sytuacji, gdy jeden małżonek zostanie ubezwłasnowolniony lub orzeczona zostanie jego upadłość.
Przymusowa rozdzielność majątkowa powstaje również między małżonkami w sytuacji, gdy zostanie orzeczona między nimi separacja prawna.
Dominika Gondek
aplikant radcowski
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }
{ 4 trackbacki }