Przez życie ciężko idzie się z własnymi długami, a co dopiero gdy ciąży na Tobie odpowiedzialność za długi małżonka.
Opowiem Ci dzisiaj, jakie są konsekwencje zaciągnięcia zobowiązania przez małżonka.
I to zarówno tych zaciągniętych za zgodą partnera jak i bez niej.
Na potrzeby tego artykułu posłużę się nieco przepisami (wcale nie tylko dlatego, aby brzmiało to bardziej profesjonalnie😊).
Musisz wiedzieć, że kwestie te uregulowane są w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, a tam odpowiedzialność małżonków za zobowiązanie rozdziela się na kilka sposobów.
Spokojnie, postaram się wyjaśnić Ci te zagadnienia w możliwie najprostszy sposób.
Odpowiedzialność za długi małżonka a Twój majątek
Jeszcze na wstępie, pragnę Cię zachęcić do przeczytania poprzednich wpisów, a między innymi artykułu dotyczącego majątku w małżeństwie. Częściowo wspominam tam o tym, jakie składniki należą do majątku wspólnego, co okaże się przydatne do zrozumienia dzisiejszego wpisu!
Majątek wspólny małżonków
Do majątku wspólnego zalicza się między innymi
- wynagrodzenie za pracę i dochody z działalności zarobkowej małżonków
- dochody z majątku wspólnego jak i osobistego (a tutaj idealnym przykładem jest kwota uzyskiwana z najmu mieszkania – do składników majątku wspólnego będzie wchodziła zarówno kwota z najmu mieszkania należącego do obojga małżonków, jak również z najmu mieszkania należącego tylko do jednego z małżonków)
- środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków
- kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie
ale jestem przekonana, że te dwa ostatnie będą interesować Cię najmniej.
Dług za zgodą małżonka
W pierwszym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, gdy małżonek zaciąga zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka. W takiej sytuacji wierzyciel (czyli najprościej mówiąc osoba albo instytucja, której jesteśmy coś dłużni) może żądać zaspokojenia swoich roszczeń także z majątku wspólnego małżonków. A to oznacza, że powinien żądać zaspokojenia roszczeń z majątku osobistego małżonka, który zaciągnął zobowiązanie, ale może również domagać się tego z majątku wspólnego.
Dług bez zgody małżonka
Druga sytuacja ma miejsce, gdy małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka. Wtedy wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, czyli małżonka dłużnego, a także z części majątku wspólnego, a dokładniej z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej.
Gdy wrócisz wyżej to zauważysz, że wynagrodzenie takie jest składnikiem majątku wspólnego, a więc w tym zakresie wierzyciel może obciążyć majątek wspólny nawet jeśli drugi małżonek nie wiedział o zobowiązaniu.
Dług przed zawarciem małżeństwa
Kolejny, trzeci już przypadek stanowi o tym, że gdy wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności (a ta powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa) albo gdy dotyczy majątku osobistego małżonka to wierzyciel może domagać się zaspokojenia z majątku osobistego małżonka który zaciągnął zobowiązanie a także z jego wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskanych przez niego z innej działalności zarobkowej, czyli konsekwencja jest analogiczna do tej wskazanej w sytuacji drugiej.
Co to wszystko oznacza?
Nawet jeśli nie wyraziłeś zgody na zaciągnięcie przez małżonka zobowiązania, będziesz zmuszony znosić częściową egzekucję z majątku wspólnego w postaci wynagrodzenia uzyskiwanego przez dłużnego małżonka, kiedy wystąpi o to wierzyciel.
Podziękowania dla:
Photo by Foto Pettine on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }
{ 1 trackback }