Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Prawo do korzystania z mieszkania podczas separacji faktycznej

Dominika Gondek27 stycznia 2021Komentarze (0)

Dzisiaj wbrew nazwie bloga, o rozwodzie nie będzie.. Ale spokojnie! Pozostaniemy w temacie małżeństwa i rozstania. Rozstania w tej „delikatniejszej” wersji.

Wiesz już o czym mówię?

Tak, dzisiaj będzie mowa o separacji małżonków.

Chciałabym opowiedzieć Ci historię o małżonkach w separacji faktycznej, a w tym o pewnym problemie, który napotkał naszą bohaterkę Annę.

Zanim przejdę do sedna, zapewniam, że przygotuję kolejny wpis, o podobnym problemie, jednak w kwestii rozwodu, a nie separacji.

Dzisiaj jednak pomówimy o tym drugim.

Rozwód nie jest jedynym wyjściem dla małżonków, którzy napotkali na swojej wspólnej drodze problemy.

Separacja sposobem na problemy w małżeństwie?

Poza rozwodem, możliwa jest także separacja. O separacji prawnej mowa w przepisach prawa rodzinnego. Separacja faktyczna to wolna decyzja małżonków.

Dzisiaj chcę opowiedzieć Ci historię małżonków, którzy od kilku lat żyją w separacji faktycznej. Pewnie zapytasz – czym jest separacja faktyczna?

Separacja faktyczna

Najprościej mówiąc, jest to „nieformalne” rozstanie małżonków. Decyzja co do takiej separacji podejmowana jest przez małżonków, a nie przez sąd. W praktyce – separacje takie występują naprawdę często.

Sąd może orzec separację w konkretnym przypadku, jednak w takiej sytuacji będziemy mówić o separacji prawnej. Dzisiaj postanowiłam skupić się na separacji faktycznej.

Prawo do korzystania z mieszkania małżonka

Gdy już wyobrazisz sobie takich małżonków, żyjących w separacji faktycznej, to pomyśl, że jeden z małżonków jest właścicielem lokalu mieszkalnego. Zakupił go jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, a więc mieszkanie formalnie jest tylko jego.

Ale czy na pewno drugi małżonek nie może mieć nic do tego mieszkania?

Otóż, zgodnie z przepisami, jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny.

To znaczy – gdy masz prawo do mieszkania, Twój małżonek jest uprawniony do korzystania z niego.

Historia o małżeństwie, mieszkaniu i separacji….

Dokładnie tak było w naszej historii – Anna i Tomasz zawarli związek małżeński. Tuż po jego zawarciu zamieszkali razem w mieszkaniu należącym wyłącznie do Anny. Mieszkanie należało tylko do niej, dlatego, że zakupiła je przed zawarciem związku małżeńskiego z Tomaszem, a jak wiesz – jest to jej majątek osobisty. W niedalekiej przyszłości, po narodzinach córki, Anna i Tomasz podjęli decyzję o separacji faktycznej.

Anna została w swoim mieszkaniu wraz z córką, a Tomasz postanowił się wyprowadzić. Ciężko stwierdzić, gdzie przebywał w tym czasie, ponieważ przez pewien czas mieszkał ze swoją matką, później ze siostrą, dalej słuch o nim zaginął.

Separacja faktyczna między małżonkami trwała kilka lat. Żadne z nich nie postanowiło wszcząć sprawy o rozwód, gdyż tak jak twierdzili – nie było im to do szczęścia potrzebne.

Separacja faktyczna a prawo do korzystania z mieszkania małżonka

Z tego „szczęścia” postanowił skorzystać Tomasz, który po zapoznaniu się z przepisami prawa rodzinnego postanowił ponownie zamieszkać w mieszkaniu Anny.

Twierdził, że wciąż są małżeństwem, a więc ma on pełne prawo do korzystania z mieszkania.

Mogę tylko dopowiedzieć, że jego huczne wprowadzenie nie było skierowane na zakończenie separacji faktycznej i podjęcie próby ratowania małżeństwa. Wręcz przeciwnie.

Czy małżonek może znowu korzystać z mieszkania?

Z jednej strony wydawać by się mogło, że skoro Anna i Tomasz pozostają małżeństwem to faktycznie Tomaszowi przysługuje prawo do korzystania z mieszkania Anny.

Z drugiej jednak strony rozwiązanie takie, że Tomasz po kilku latach mieszkania osobno miałby ponownie zamieszkać z Anną i to wbrew jej woli wydaje się nierozsądne.

Oczywiście, nie byłoby problemu, gdyby Anna wyraziła na to zgodę.

Jednak domyślasz się, że w takich okolicznościach zgody Anny brak.

Pewnie zastanawiasz się co w takiej sytuacji należy zrobić?

Zanim powiem Ci, co o tym myślę, pokażę Ci w jaki sposób podchodzą do tego sądy. Szczególnie jeden wyrok odzwierciedla moje stanowisko.

Sądy o separacji faktycznej

Sądy stoją na stanowisku, że małżonek, który korzysta z prawa do mieszkania małżonka traci to uprawnienie, gdy ustanie stosunek małżeństwa przez śmierć małżonka, rozwód.

Małżonek traci takie prawo również wtedy, gdy zaprzestanie korzystania z takiego mieszkania w celu zaspokajania potrzeb rodziny.

Utrata prawa do korzystania z mieszkania małżonka

Separacja faktyczna może spowodować utratę prawa do korzystania z mieszkania małżonka, gdy w związku z tą separacją małżonek, któremu to prawo przysługiwało, zaprzestanie korzystania z lokalu, która stanowi odrębną własność drugiego małżonka.

Całkowicie podzielam stanowisko Sądu.

Osobiście nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy po kilkuletnim rozstaniu w związku z faktyczną separacją, jeden z małżonków wraca do mieszkania drugiego małżonka jak gdyby nigdy nic i ma zamiar korzystać ze swojego rzekomego uprawnienia.

Na potrzeby artykułu skorzystałam z orzeczenia SA w Gdańsku, które przeczytasz tutaj.

Podziękowania dla:

Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: