Dzisiaj wbrew nazwie bloga, o rozwodzie nie będzie.. Ale spokojnie! Pozostaniemy w temacie małżeństwa i rozstania. Rozstania w tej „delikatniejszej” wersji.
Wiesz już o czym mówię?
Tak, dzisiaj będzie mowa o separacji małżonków.
Chciałabym opowiedzieć Ci historię o małżonkach w separacji faktycznej, a w tym o pewnym problemie, który napotkał naszą bohaterkę Annę.
Zanim przejdę do sedna, zapewniam, że przygotuję kolejny wpis, o podobnym problemie, jednak w kwestii rozwodu, a nie separacji.
Dzisiaj jednak pomówimy o tym drugim.
Rozwód nie jest jedynym wyjściem dla małżonków, którzy napotkali na swojej wspólnej drodze problemy.
Separacja sposobem na problemy w małżeństwie?
Poza rozwodem, możliwa jest także separacja. O separacji prawnej mowa w przepisach prawa rodzinnego. Separacja faktyczna to wolna decyzja małżonków.
Dzisiaj chcę opowiedzieć Ci historię małżonków, którzy od kilku lat żyją w separacji faktycznej. Pewnie zapytasz – czym jest separacja faktyczna?
Separacja faktyczna
Najprościej mówiąc, jest to „nieformalne” rozstanie małżonków. Decyzja co do takiej separacji podejmowana jest przez małżonków, a nie przez sąd. W praktyce – separacje takie występują naprawdę często.
Sąd może orzec separację w konkretnym przypadku, jednak w takiej sytuacji będziemy mówić o separacji prawnej. Dzisiaj postanowiłam skupić się na separacji faktycznej.
Prawo do korzystania z mieszkania małżonka
Gdy już wyobrazisz sobie takich małżonków, żyjących w separacji faktycznej, to pomyśl, że jeden z małżonków jest właścicielem lokalu mieszkalnego. Zakupił go jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, a więc mieszkanie formalnie jest tylko jego.
Ale czy na pewno drugi małżonek nie może mieć nic do tego mieszkania?
Otóż, zgodnie z przepisami, jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny.
To znaczy – gdy masz prawo do mieszkania, Twój małżonek jest uprawniony do korzystania z niego.
Historia o małżeństwie, mieszkaniu i separacji….
Dokładnie tak było w naszej historii – Anna i Tomasz zawarli związek małżeński. Tuż po jego zawarciu zamieszkali razem w mieszkaniu należącym wyłącznie do Anny. Mieszkanie należało tylko do niej, dlatego, że zakupiła je przed zawarciem związku małżeńskiego z Tomaszem, a jak wiesz – jest to jej majątek osobisty. W niedalekiej przyszłości, po narodzinach córki, Anna i Tomasz podjęli decyzję o separacji faktycznej.
Anna została w swoim mieszkaniu wraz z córką, a Tomasz postanowił się wyprowadzić. Ciężko stwierdzić, gdzie przebywał w tym czasie, ponieważ przez pewien czas mieszkał ze swoją matką, później ze siostrą, dalej słuch o nim zaginął.
Separacja faktyczna między małżonkami trwała kilka lat. Żadne z nich nie postanowiło wszcząć sprawy o rozwód, gdyż tak jak twierdzili – nie było im to do szczęścia potrzebne.
Separacja faktyczna a prawo do korzystania z mieszkania małżonka
Z tego „szczęścia” postanowił skorzystać Tomasz, który po zapoznaniu się z przepisami prawa rodzinnego postanowił ponownie zamieszkać w mieszkaniu Anny.
Twierdził, że wciąż są małżeństwem, a więc ma on pełne prawo do korzystania z mieszkania.
Mogę tylko dopowiedzieć, że jego huczne wprowadzenie nie było skierowane na zakończenie separacji faktycznej i podjęcie próby ratowania małżeństwa. Wręcz przeciwnie.
Czy małżonek może znowu korzystać z mieszkania?
Z jednej strony wydawać by się mogło, że skoro Anna i Tomasz pozostają małżeństwem to faktycznie Tomaszowi przysługuje prawo do korzystania z mieszkania Anny.
Z drugiej jednak strony rozwiązanie takie, że Tomasz po kilku latach mieszkania osobno miałby ponownie zamieszkać z Anną i to wbrew jej woli wydaje się nierozsądne.
Oczywiście, nie byłoby problemu, gdyby Anna wyraziła na to zgodę.
Jednak domyślasz się, że w takich okolicznościach zgody Anny brak.
Pewnie zastanawiasz się co w takiej sytuacji należy zrobić?
Zanim powiem Ci, co o tym myślę, pokażę Ci w jaki sposób podchodzą do tego sądy. Szczególnie jeden wyrok odzwierciedla moje stanowisko.
Sądy o separacji faktycznej
Sądy stoją na stanowisku, że małżonek, który korzysta z prawa do mieszkania małżonka traci to uprawnienie, gdy ustanie stosunek małżeństwa przez śmierć małżonka, rozwód.
Małżonek traci takie prawo również wtedy, gdy zaprzestanie korzystania z takiego mieszkania w celu zaspokajania potrzeb rodziny.
Utrata prawa do korzystania z mieszkania małżonka
Separacja faktyczna może spowodować utratę prawa do korzystania z mieszkania małżonka, gdy w związku z tą separacją małżonek, któremu to prawo przysługiwało, zaprzestanie korzystania z lokalu, która stanowi odrębną własność drugiego małżonka.
Całkowicie podzielam stanowisko Sądu.
Osobiście nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy po kilkuletnim rozstaniu w związku z faktyczną separacją, jeden z małżonków wraca do mieszkania drugiego małżonka jak gdyby nigdy nic i ma zamiar korzystać ze swojego rzekomego uprawnienia.
Na potrzeby artykułu skorzystałam z orzeczenia SA w Gdańsku, które przeczytasz tutaj.
Podziękowania dla:
Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }