Robi się coraz cieplej więc to znak, że wiosna jest tuż, tuż..
Już można zauważyć, że rozpoczęliśmy przygotowywania do nowego wiosenno-letniego sezonu. Można powiedzieć, że porządki w ogrodach ruszyły pełną parą.
Popularnością na nowo zaczną też cieszyć się rodzinne ogrody działkowe, gdzie można odsapnąć od miejskiego życia. Takie miejsca docenia się szczególnie w nadchodzącym sezonie.
Nie bez powodu wspominam o ogródkach działkowych, dlatego że to na nich skupię dzisiaj Twoją uwagę. A właściwie na prawie małżonków do rodzinnego ogrodu działkowego.
A uściślając jeszcze bardziej, powiemy sobie o tym, do kogo należy rodzinny ogród działkowy po rozwodzie.
Prawo małżonków do rodzinnego ogrodu działkowego
Wiem, że nie wszyscy są zorientowani w temacie rodzinnych ogrodów działkowych. Sama znam niewiele osób, które z takiego rozwiązania korzystają.
Prawo do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej, umowy zawartej między stowarzyszeniem a np. małżonkami.
Umowa taka zakłada oddanie działki na czas nieoznaczony do używania i pobierania z niej pożytków, małżonkowie zostają zobowiązani do przestrzegania regulaminu i uiszczania opłat ogrodowych.
Nie jest to więc typowe prawo własności nieruchomości.
Umowa taka pozwala więc małżonkom używanie działki, dokonywanie nasadzeń czy innych obiektów, czyli po prostu gospodarowanie taką działką.
Kiedy prawo do rodzinnego ogrodu działkowego wygasa?
W niektórych przypadkach umowa dzierżawy działkowej może wygasnąć.
Jednym z takich przypadków jest śmierć działkowca, o ile ustawa nie stanowi inaczej.
No a w przypadku małżonków uregulowania są odmienne.
Jeśli prawo do działki przysługiwało obojgu małżonkom to po śmierci jednego, prawo to przypada drugiemu. To wydaje się dość jasne.
Zdarzają się jednak takie sytuacje, gdy prawo do działki posiadał wyłącznie jeden małżonek.
W takim przypadku, po jego śmierci, drugi małżonek może w terminie 6 miesięcy złożyć oświadczenie woli o wstąpieniu w ten stosunek prawny.
Rodzinny ogród działkowy po rozwodzie
Z kolei to, do którego z małżonków należeć będzie rodzinny ogród działkowy po rozwodzie nie wynika wprost z przepisów.
Zgodnie z ustawą regulującą tę materię, małżonkowie w terminie 3 miesięcy od rozwodu powinni zawiadomić stowarzyszenie o tym, któremu z nich przypadło prawo do działki.
Nie zawsze jednak łatwo o takie porozumienie.
Jeśli małżonkowie nie są w stanie dogadać się w tej kwestii i tym samym nie będą w stanie zachować 3 miesięcznego terminu, mogą przedstawić stowarzyszeniu dowód tego, że wszczęte zostało postępowanie sądowe co do podziału prawa.
Gdy i to zawiedzie, stowarzyszenie wyznaczy małżonkom dodatkowy co najmniej miesięczny termin na wskazanie do kogo będzie należał rodzinny ogród działkowy po rozwodzie.
Ale jeżeli i w tym terminie małżonkowie nie przedstawią odpowiednich informacji, wówczas decyzję o tym, któremu małżonkowi przypadnie rodzinny ogród działkowy po rozwodzie podejmie stowarzyszenie.
Wtedy stowarzyszenie wypowie też umowę drugiemu małżonkowi.
Dominika Gondek
aplikant radcowski
Podziękowania dla: Obraz autorstwa Freepik
***
Rozporządzenie majątkiem wspólnym przez małżonka po rozwodzie
Zdarza się, że małżonkowie po rozwodziepodejmują radykalne kroki wobec drugiego małżonka w celu odegrania się na nim. Taką wisienką na torcie jest np. rozporządzenie majątkiem wspólnym przez małżonka. Co odbywa się bez zgody, a nawet i wiedzy drugiego z nich.
Rozporządzenie majątkiem wspólnym przez małżonka po rozwodzie ma doprowadzić do uszczuplenia majątku wspólnego. A w konsekwencji do korzystniejszego podziału majątku wspólnego [czytaj dalej…]
***
Zobacz także:
- Zakup nieruchomości w trakcie rozwodu – Małżonkowie podczas wieloletniego rozwodu często decydują się na nowy związek, ale też i na zakup nieruchomości. Kto będzie jej właścicielem?
- Czy umowny podział majątku wspólnego bez spłaty jest darowizną? – Darowizny i ich zgłaszanie są problematyczne. Jak się okazuje umowny podział majątku wspólnego bez spłaty nie jest darowizną dla małżonka.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }