Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Rozwiązanie umowy deweloperskiej przez małżonków

Dominika Gondek08 listopada 2021Komentarze (0)

rozwiązanie umowy deweloperskiejUzyskanie przez małżonków kredytu często wiąże się z koniecznością spełnienia wielu formalności. Jego uzyskanie jednak sporo ułatwia. Małżonkowie mogą w końcu spełnić marzenie o własnych czterech kątach.

Dużą popularnością dla małżonków cieszą się mieszkania wprost od dewelopera. Tylko, gdy wszystkie formalności są już spełnione okazuje się, że sprawy między małżonkami nie mają się dobrze. Wtedy niektórzy z nich muszą zdecydować się na rozwiązanie umowy deweloperskiej.

Z kredytem czy umową deweloperską po rozwodzie nie jest łatwo. O pewnych kwestiach najlepiej porozmawiać i zadecydować wcześniej. Nie warto czekać do prawomocnego orzeczenia rozwodu. To z resztą może zabrać kilka dobrych lat i przysporzyć o więcej siwych włosów. Niektóre sprawy nie lubią czekać.

No dobrze, ale przecież musi być jakieś rozwiązanie dla małżonków, którzy co prawda podpisali umowę deweloperską, zawarli umowę kredytu, wpłacili określoną kwotę, a po pewnym czasie postanowili się rozstać.

Perspektywa realizacji umowy deweloperskiej dotyczącej mieszkania, które już jako wspólne nie będzie małżonkom potrzebne nie jest satysfakcjonująca.

Wtedy z pomocą może przyjść małżonkom rozwiązanie umowy deweloperskiej. No bo niezależnie od tego, jakie postanowienia znajdują się w umowie, strony umowy zawsze w jakiś sposób mogą się po prostu dogadać.

Umowa deweloperska… czyli właściwie jaka?

By uporządkować pewne kwestie, warto wyjść od samej definicji umowy deweloperskiej.

Być może nie miałeś jeszcze z nią do czynienia. Ale nic straconego. Zaraz wszystko Ci wytłumaczę.

Z pomocą na szczęście przychodzi nam ustawa z dnia 16 września 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Umowa deweloperska to umowa, na podstawie której deweloper zobowiązuje się do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego prawa, o którym mowa w art. 1, a nabywca zobowiązuje się do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera na poczet ceny nabycia tego prawa.

Dla pewności, zobaczmy jeszcze, o jakim prawie mówi nam art. 1, a mowa tam o:

ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesieniu własności tego lokalu na nabywcę

albo

przeniesieniu na nabywcę własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym

lub

użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego na niej posadowionego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Co to w praktyce oznacza?

A no tyle, że wykonanie takiej umowy deweloperskiej, a następnie wskutek zawarcia kolejnej umowy o tzw. skutku rzeczowym, przenoszącym własność, nabywca może się stać właścicielem lokalu.

Na tym jednak skończę rozważania o definicji umowy deweloperskiej. Chciałabym przejść do konkretów dotyczących naszego tematu.

Rozwiązanie umowy deweloperskiej za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy deweloperskiej za porozumieniem stron to raczej niecodzienne wyjście z problemu. Sama spotkałam się z tym tylko raz. Nie oznacza to jednak, że nie jest to w ogóle możliwe. Jest!

Tylko musisz pamiętać, że to, kiedy możesz pozwolić sobie na rozwiązanie umowy deweloperskiej za porozumieniem stron nie zależy tylko od Ciebie. Jak sama nazwa wskazuje, istotne jest porozumienie, a gdy jedna strona np. deweloper nie będzie zainteresowana takim środkiem do takiego rozwiązania umowy deweloperskiej nie dojdzie.

Deweloper na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron może się po prostu nie zgodzić. I wcale nie będzie to wynikało z jego widzimisię, a z jego realnych interesów, których nie będzie chciał naruszać. W końcu podpisanie takiej umowy zobowiązuje do czegoś obie strony.

Każda ze stron jest przeświadczona o tym, że dojdzie do finalnego skutku jakim jest zapłata całej kwoty z tytułu sprzedaży na rzecz dewelopera, a także przeniesiona zostanie własność nieruchomości na rzecz nabywcy.

Przypadki, kiedy deweloper godzi się na rozwiązanie umowy deweloperskiej są rzadkie, ale jednak są. Szczególnie, jeśli relacje stron są na dobrym poziomie.

Gdy deweloper nie zgodzi się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron…

A to zdarza się często. Wtedy do rozwiązania umowy za porozumieniem stron nie dojdzie. Ale nie oznacza to, że nie ma innych sposobów na zerwanie takiej umowy.

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w art. 29 wymienia przypadki, w których nabywca może odstąpić od umowy deweloperskiej. Przypadki te dotyczą jednak kwestii formalnych samej umowy np. kiedy brakuje w niej pewnych elementów koniecznych. Sytuacje dotyczące odstąpienia od umowy tyczą się również prospektu informacyjnego.

Żadne z tych przypadków nie pomogą jednak małżonkom, którzy chcą rozwiązać umowę deweloperską ze względu na rozwód.

Taka sytuacja nie została przewidziana przez naszego ustawodawcę.

Jest to prywatny problem małżonków, który niekoniecznie może interesować dewelopera.

Jak rozwiązanie umowy deweloperskiej wpływa na rozliczenie między małżonkami?

Tutaj w pewnym sensie dotykam sedna tego, o czym chciałam powiedzieć na początku, jednak nie mogłam pominąć podstawowych kwestii.

Jeśli już deweloper przychylnie spojrzy na rozwiązanie umowy deweloperskiej za porozumieniem stron to wówczas na uwadze należy mieć kilka rzeczy.

Początkowa faza realizacji umowy deweloperskiej zazwyczaj nie sprawia małżonkom problemów. Zgodnie z jej postanowieniami małżonkowie uiszczają odpowiednią kwotę z tego tytułu. Wówczas małżonkowie raczej nie zastanawiają się na ewentualnymi rozliczeniami.

Okazuje się, że to, kto dokonał wpłaty, czy pochodziła ona z majątku wspólnego małżonków czy z majątku osobistego, być może z darowizny przeznaczonej na ten cel, ma znaczenie.

W zależności od ustaleń poczynionych z deweloperem, ten może zwrócić małżonkom określoną kwotę wpłaconą prez nich na poczet realizacji umowy.

Od razu wspomnę, że złym rozwiązaniem będzie unikanie tego tematu między małżonkami. Z rozwiązaniem umowy deweloperskiej za porozumieniem stron spotkałam się tylko raz. To jednak wystarczyło, by móc skutecznie wystrzegać małżonków od omijania tego tematu.

Dlaczego? A no dlatego, że małżonkowie zapytani u notariusza, w jaki sposób i formie ma nastąpić zwrot wpłaconej przez nich kwoty zaczęli się po prostu kłócić.

Nie było to komfortowe zarówno dla dewelopera, jak i dla notariusza.

Dobrze te kwestie uzgodnić wcześniej.

Nieuzgodnienie między małżonkami kwestii rozliczeń może tylko niepotrzebnie przedłużyć moment rozwiązania umowy, a także przysporzyć nieporozumienia w samej chwili rozwiązywania umowy z deweloperem. Domyślam się, że warto tego uniknąć choćby dla własnego komfortu.

Zobacz także:

  • Nieruchomość po rozwodzie – W czasie trwania małżeństwa Twój małżonek zakupił nieruchomość, której część została sfinansowana ze środków wspólnych? Sprawdź co to oznacza.
  • Kredyt w podziale majątku wspólnego – Podział majątku wspólnego po rozwodzie to jedna z pierwszych czynności, na którą decydują się byli małżonkowie. Jak dług ma się do podziału majątku? Czy wiesz, jak podzielić wspólny kredyt? Co na to sądy?

Podziękowania dla:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: