Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Rozwód – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Dominika Gondek30 października 2020Komentarze (0)

rozwód

Rozwód to zasadniczo jeden z ostatnich elementów małżeństwa. 

Jak samo zawarcie związku małżeńskiego nie należy do skomplikowanych czynności prawnych( pod warunkiem, że mamy partnera z którym chcemy wziąć ślub), tak jego rozwiązanie jest już trudniejsze i nie zależy tylko od woli małżonków. 

Nie zawsze chęć rozwodu wystarczy, by faktycznie doszło do jego orzeczenia. 

Rozwód jest postępowaniem zwykle nacechowanym trudnymi emocjami, w szczególności, gdy wiąże się z ustalaniem winy któregokolwiek z małżonków albo gdy w czasie trwania małżeństwa pojawiły się wspólne dzieci.

Prawdę mówiąc, jeśli zaczynasz myśleć o rozwodzie musisz być gotowy na wszystko. A na pewno powinieneś pamiętać o moich dzisiejszych wskazówkach.

1️⃣ Bez rozkładu pożycia rozwód nie wchodzi w grę

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. 

Oznacza to tyle, że małżonek może żądać rozwodu dopiero wtedy, gdy nastąpi zupełny i trwały rozkład pożycia. 

Żeby ocenić, czy mamy do czynienia z rozkładem pożycia małżeńskiego musimy zastanowić się, czy istnieją między małżonkami następujące więzi:

  • duchowa (emocjonalna) – jeśli małżonkowie się nie kochają, nie darzą uczuciem, więź ta zostaje zerwana
  • fizyczna – jeśli między małżonkami nie dochodzi do kontaktu fizycznego, intymnego, więź ta zostaje zerwana 
  • gospodarcza – jeśli np. małżonkowie nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego, więź ta zostaje zerwana.

Ale samo zerwanie tych więzi nie wystarczy. Rozkład pożycia musi mieć także charakter zupełny i trwały.

Zupełny rozkład pożycia oznacza to, że między małżonkami muszą ustać wszystkie wymienione więzi. 

Sądy jednak przychylają się do tego, aby stwierdzać, że gdy przy zupełnym braku więzi duchowej i fizycznej (czyli prościej mówiąc zupełnym ustaniu uczuć oraz kontaktów fizycznych) pozostaje element więzi gospodarczej, choćby ze względu na zaciągnięty wspólnie kredyt, to mimo to rozkład pożycia może zostać uznany za zupełny.

Trwały pokład pożycia to z kolei taki stan, w którym pewne jest, że małżonkowie do siebie nie wrócą. Rozkład pożycia jest trwały, gdy przez dłuższy czas jest on rozkładem zupełnym.

Trudno jednoznacznie określić o jaki czas chodzi. Kwestia ta rozpatrywana jest raczej indywidualnie. 

2️⃣Rozwodu nie będzie, jeśli miałoby ucierpieć dobro dzieci

Nawet jeśli rozkład pożycia między Tobą i małżonkiem jest zupełny i trwały, ale sam rozwód mógłby spowodować, że ucierpi przez niego dobro wspólnych małoletnich dzieci to rozwód nie jest dopuszczalny.

Sądy rozważając dobro dzieci kierują się między innymi sytuacją osobistą i majątkową przed rozwodem, wiekiem dziecka, jego stosunkami z rodzicami, a nawet stanem zdrowia i stopniem wrażliwości.

Należy przewidzieć w tej sytuacji, jakie konsekwencje rozwód będzie wywierał względem dzieci.

Musisz pamiętać, że dobro dzieci jest najważniejsze, a rozkład pożycia między Tobą i małżonkiem nie może wpłynąć na dziecko w sposób negatywny. 

W tej sytuacji, sąd powinien przeprowadzić wnikliwe postępowanie dowodowe, aby ustalenia były zgodne z prawdą i istniejącą sytuacją. Podstawą jest wywiad środowiskowy.

3️⃣ Rozwód nie jest możliwy, gdy jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego

W tym przypadku chodzi o sytuacje, gdy małżonek sprzeciwiający się rozwodu miałby w wyniku jego orzeczenia doznać rażącej krzywdy, a także gdy przeciw rozwodowi przemawiają względy społeczno-wychowawcze.

Myślę, że najlepiej będzie pokazać ci to na przykładzie.

Sądy przyjmują, że niezgodne z zasadami moralnymi byłoby uznanie, że nieuleczalna choroba małżonka, po 30 latach pożycia małżeńskiego, stanowi ważny powód rozkładu pożycia małżeńskiego.

Drugą taką sytuacją jest żądanie rozwodu, gdy zostało poczęte dziecko (lecz jeszcze nienarodzone).

4️⃣ Rozwodu nie będzie, gdy żąda go małżonek wyłącznie winny

Przepisy jasno mówią:

Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Jak ocenić, który małżonek jest winny rozkładu pożycia?

Przyjmuje się, że winny jest ten małżonek, który bezprawnie narusza obowiązki małżeńskie.   

Sądy wskazują, że przesłankami winy rozkładu pożycia są między innymi zdrada, uzależnienie od alkoholu, agresja fizyczna czy agresja psychiczna, a nawet przesadne kontrolowanie małżonka.                                                

Rozwód jednak zostanie orzeczony, jeśli wyrazi na to zgodę drugi niewinny małżonek.

W tej sytuacji przyjmuje się, że niewinny małżonek jakby sam żądał rozwodu. Wyrażenie zgody przesądza o tym, że z żądaniem rozwodu mógłby wystąpić także małżonek niewinny więc nie może mieć znaczenia to, że pozew wniósł ten, któremu winę powinno się przypisać.

Rozwód może być orzeczony także wtedy, gdy małżonek odmówi zgody na rozwód, ale odmowa ta w tych konkretnych okolicznościach sprzeczna jest z zasadami współżycia społecznego.

Sądy podnoszą, że sytuacja taka ma miejsce, gdy odmowa zgody zasługuje na potępienie z punktu widzenia moralnego, a to wyłącznie dla szykany czy chęci osiągnięcia korzyści materialnych.

5️⃣ Sąd orzeka, kto ponosi winę rozkładu pożycia

Orzekając rozwód sąd orzeka także czy któryś z małżonków i który z nich ponosi winę rozkładu pożycia. Na zgodne żądanie małżonków sąd nie będzie orzekał w tej kwestii.

Rezultatem nieorzekania o winie jest ten skutek jakby żaden z małżonków winy tej nie ponosił.

Nieorzekanie o winie może mieć wiele „konsekwencji”, choćby w przedmiocie obowiązku alimentacyjnego między byłymi już małżonkami.

 

Dominika Gondek
aplikant radcowski

Podziękowania dla: Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

***

Wspólne mieszkanie na kredyt po rozwodzie

Kiedyś usłyszałam, że absolutnie najgorsze co może nas spotkać w życiu to… mieszkanie z teściową.

Wtedy zabrzmiało to poważnie, no ale przecież skądś się wzięły te wszystkie dowcipy…

Ale teraz wiem, że jest coś zdecydowanie gorszego.

Mieszkanie z byłym mężem albo byłą żoną.

Pewnie zapytasz – kto normalny mieszka z małżonkiem po rozwodzie

A ja Ci powiem, że takich sytuacji jest od groma.

I to wcale nie dlatego, że małżonkowie skrycie marzą o tym, by po rozwodzie wciąż mieszkać razem i mijać się codziennie rano przed pracą, a po pracy wracać do domu i może jeszcze zjeść wspólny obiad [czytaj dalej…]

***

Zobacz także:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 3 trackbacki }

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: