Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Czy rozwód chroni przed długiem małżonka?

Dominika Gondek06 kwietnia 2023Komentarze (0)

rozwód chroni przed długiem

Zwykle małżonkowie rozwodzą się z tego powodu, że wszystkie więzi, które kiedyś ich łączyły dziś już nie istnieją. Nie darzą się żadnymi uczuciami, przestają prowadzić wspólne życie i zdają sobie sprawę, że więcej ich dzieli niż łączy. Dopada ich trudna rzeczywistość, która weryfikuje miłość.

Wtedy rozwód faktycznie może być dobrym rozwiązaniem.

Zdarza się jednak, że małżonkowie wykorzystują instytucję rozwodu do zupełnie innych celów, niezwiązanych z faktycznym rozpadem ich związku.

Dla takich małżonków rozwód jest furtką dla ochrony majątku. Według nich rozwód chroni przed długiem małżonka.

Na pewno sam słyszałeś kiedyś historię o rozwodzie małżonków, u których pojawiły się ogromne długi. I owszem – poważne problemy finansowe poniekąd mogą przyczynić się do rozpadu małżeństwa. Często wiążą się one z utratą zaufania, stabilności, brakiem wsparcia… co prędzej czy później burzy fundamenty małżeństwa.

Jednak czasem rozwód małżonków dokonywany jest z zupełnie innych powodów niż mogłoby nam się wydawać.

Czy problemy finansowe są przesłanką rozwodu?

Jak już wspomniałam, kłopoty małżonków na tle finansowym mogą bezsprzecznie przyczynić się do rozpadu małżeństwa.

No bo wyobraź sobie sytuację, gdy jeden małżonek w tajemnicy przed drugim zaciąga potężne zobowiązania. By je spłacić zapożycza się dalej i dalej. W końcu jego życie zaczyna toczyć się wyłącznie wokół długów. Zamiast zapewnić założonej przez siebie rodzinie stabilność – również finansową – prowadzi do problemów i zmartwień.

Spirala zadłużenia to jedno.

Znana jest mi też sytuacja, gdy małżonek popadł w hazard, zachęcony możliwością otrzymania nagłego zastrzyku gotówki. W końcu uzależnienie, niszczące relacje rodzinne, doprowadziło do rozwodu.

I choć problemy finansowe jako takie nie są wymienione w przepisach prawa rodzinnego jako przesłanki rozwiązania małżeństwa przez rozwód, to jednak nie można ich zupełnie wykluczać z katalogu przyczyn rozpadu małżeństwa.

Jak zresztą pokazałam Ci na tych dwóch przykładach – mogą mieć niebagatelne znaczenie dla istnienia związku.

Jeśli nie problemy finansowe.. to jakie są przesłanki rozwodu?

Przypominam sobie, że kiedyś już o tym pisałam. Dlatego zachęcam Cię do lektury (-> o tutaj).

Najważniejsze jest jednak, byś zapamiętał, że kluczowy jest zupełny i trwały rozkład pożycia.

Chodzi o to, by między Tobą a Twoim małżonkiem ustały wszystkie więzi. Zarówno te gospodarcze, fizyczne jak i emocjonalne. A dodatkowo by ustanie tych więzi miało charakter trwały tzn. by nie było żadnych widoków na to, że Waszą relację dałoby się naprawić.

Ale o tym dzisiaj bardzo krótko, dlatego że najważniejsze jest to czy rozwód chroni przed długiem. Dlatego przechodzimy do sedna.

Czy rozwód chroni przed długiem?

Choć mogłoby się wydawać, że rozwód chroni przed długiem małżonka to niestety muszę Cię zmartwić.

Mówiąc „rozwód chroni przed długiem” mam na myśli to, że małżonek, który nie zaciągał żadnych zobowiązań miałby uniknąć ich spłaty dzięki przeprowadzeniu postępowania rozwodowego.

Z punktu widzenia odpowiedzialności za dług znaczenie ma to, jaki ustrój majątkowy obowiązywał w Waszym małżeństwie.

Jeśli była to rozdzielność majątkowa – wówczas każdy odpowiada sam za swoje długi, pod warunkiem, że wierzyciel wiedział o zawartej przez Was umowie. Wyjątkiem również jest sytuacja, gdy mimo rozdzielności wspólnie zaciągacie kredyt.

Sprawa komplikuje się, gdy obowiązującym ustrojem w Waszym małżeństwie była wspólność. Wówczas znaczenie ma kto, w jakich okolicznościach i w jakim celu zaciągał zobowiązanie.

Gdy dług był wspólny – odpowiedzialność za niego również będzie wspólna niezależnie od rozwodu.

Jeśli mamy do czynienia z długiem jednego małżonka (np. męża) zaciągniętym za zgodą żony, wówczas odpowiadacie za niego majątkiem wspólnym, a mąż dodatkowo majątkiem osobistym.

Jeśli małżonek zaciąga zobowiązanie bez zgody żony – wtedy to on odpowiada za dług majątkiem osobistym, ale i częściowo majątkiem wspólnym w postaci wynagrodzenia.

Gdyby jednak małżonek zaciągnął zobowiązanie na zwykłe potrzeby rodziny, nawet nie mając zgody drugiego małżonka wówczas Wasza odpowiedzialność jest solidarna.

Ważne jest to, aby pamiętać, że rozwód nie działa wstecz a od momentu prawomocnego orzeczenia sądowego na przyszłość. A zatem nie będzie ingerował w powstałe jeszcze przed rozwodem zobowiązania.

Dominika Gondek
aplikant radcowski

Podziękowania dla: Photo by freestocks on Unsplash

***

Kto spłaca kredyt po rozwodzie?

Gdyby to, kto spłaca kredyt po rozwodzie było oczywiste, małżonkowie nie zadawaliby takich pytań. Wiem jednak, że wielu małżonkom trudno zrozumieć kwestię wspólnej odpowiedzialności za kredyt. Koniecznością spłaty rat kredytu obciążyliby najchętniej siebie nawzajem.

Niestety, o tym kto spłaca kredyt po rozwodzie nie przeczytamy wprost w przepisach.

Umowa kredytu pewnie też niewiele mówi w tym temacie.

Skąd więc małżonkowie mają wiedzieć, które z nich będzie musiało spłacać kredyt? I co się dzieje z kredytem po rozwodzie? [czytaj dalej…].

***

Zobacz także:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: