Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Sprawdź czy odpowiesz za kredyt małżonka zaciągnięty przed ślubem

Dominika Gondek18 lutego 2021Komentarze (0)

„Najpierw wziął kredyt, a później wzięliśmy ślub”

Kredyt to nie zawsze zobowiązanie obojga małżonków. Szczególnie, gdy zobowiązanie takie powstaje przed zawarciem związku małżeńskiego. Czy sformalizowanie związku pozwala patrzeć na kredyt zupełnie inaczej? Odpowiedź znajdziesz niżej!

Umowa o kredyt dla singla

W dzisiejszych czasach nie jest trudne zawarcie umowy o kredyt przez singla. Choć pewnie wpływa to na postrzeganie przez bank sytuacji finansowej. Dla potencjalnego wierzyciela dużo bardziej komfortową sytuacją jest udzielenie kredytu małżonkom – szczególnie, gdy mieliby za niego odpowiadać solidarnie.

Natomiast samo uzyskanie kredytu wiąże się z oceną zdolności kredytowej. Jeśli więc pan Karol, wolny strzelec, będzie starał się uzyskać kredyt – nie ma problemu – „pokaż nam zdolność, a my damy Ci kredyt”.

No dobrze, ale co z tym Karolem? 🙂

Karol zawarł umowę kredytu dwa lata przez zawarciem związku małżeńskiego z Karoliną. Kredyt na kwotę około trzystu tysięcy złotych.

Do chwili zawarcia związku małżeńskiego sytuacja jest prosta – Karol zaciągnął zobowiązanie więc Karol za nie odpowiada. Nie komplikujmy tego!

Czy to jednak może zmienić się po ślubie?

Wpływ zawarcia związku małżeńskiego na kredyt jednego małżonka

Przypomnijmy sobie, co dzieje się z chwilą sakramentalnego „tak, biorę Cię za żonę” czy „tak, biorę Cię za męża” (czy jakoś tak to brzmi 😊 dawno nie byłam na ślubie).

Oprócz łezki uronionej przez wszystkie ciocie i babcie pomiędzy małżonkami powstaje ustrój wspólności majątkowej. O ile oczywiście nie postanowią zawrzeć umowy, na mocy której powstałaby między nimi np. rozdzielność majątkowa.

Nasi bohaterowie nie zawarli umowy majątkowej. A więc z dniem zawarcia związku małżeńskiego powstał między nimi ustrój wspólności majątkowej – to jest taka podstawa ustrojowa w małżeństwie!

Co w takim razie z kredytem? Czy aktualna małżonka Karola może również odpowiadać za zobowiązanie?

Zanim odpowiem Ci na to pytanie, zajrzyj do artykułu dotyczącego majątku w małżeństwie. Tam w bardzo prosty sposób opisałam, o co w ogóle chodzi w tych ustrojach 🙂

Nie ukrywam, że z pomocą po raz kolejny przychodzi nam kodeks rodzinny i opiekuńczy – bez niego nic nie miałoby sensu!

Co na to przepisy?

Zatem otwieram kodeks i czytam, że jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy.

Wyciągnijmy z tego przepisu najważniejsze – wierzyciel może żądać zaspokojenia z konkretnych środków dłużnika. A jak pewnie się domyślasz – dłużnikiem jest Karol, który zaciągnął zobowiązanie przez zawarciem związku małżeńskiego.

Czy odpowiadasz za kredyt małżonka sprzed zawarcia małżeństwa?

Zasadą jest więc, że pani Karolina nie będzie odpowiadała za kredyt swojego małżonka, który został zaciągnięty dwa lata przed ślubem.

Sytuacja jednak nie zawsze wygląda kolorowo. Dlaczego?

To nie dotyczy już naszej historii – nasz bohater Karol spłaca kredyt solidnie, regularnie, bez opóźnień i bez dawania wierzycielowi powodu do niepokoju.

Ale co mogłoby się stać, gdyby takie powody dawał?

Przymusowa rozdzielność majątkowa

W takiej sytuacji, gdy wierzyciel nie mógłby zaspokoić się z majątku osobistego dłużnika, z jego wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskanych z innej działalności prowadzonej przez dłużnika, czy też z praw autorskich i innych praw które wskazałam Ci wcześniej, będzie mógł on w pewnych przypadkach żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej pomiędzy Tobą a Twoim małżonkiem.

To również wynika z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Pozwól, że pokażę Ci przepis, a dokładniej sytuację tę omówię w osobnym artykule, ponieważ kwestia ta zdecydowanie na to zasługuje!

Mam jednak nadzieję, że trochę zainteresuję Cię tematem. No więc posłuchaj.

Ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej może żądać także wierzyciel jednego z małżonków, jeżeli uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków.

Pamiętasz, jak kiedyś troszkę opowiadałam Ci o ustrojach majątkowych? Przypomnij je sobie przed następnymi artykułami… A zrobić to możesz klikając tutaj.

Podziękowania dla:

Obraz Jeremy Wong z Pixabay

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: