Mówi się często, że rozdzielność majątkowa to lek na całe finansowe zło, które może spotkać małżonków.
Pewnie wiesz, że rozdzielność majątkowa to taka instytucja, której celem jest ochrona majątku małżonków. Małżonkowie mogą, ale nie muszą, wprowadzać jej do swojego życia.
Często spotykam się z przekonaniem, że rozdzielność majątkowa to coś dla małżonków, którzy prowadzą biznesy, to znaczy gdy w grę wchodzi wielka kasa..
W każdym innym przypadku to tylko przejaw nieufności między małżonkami.
Hmm.. Kto to wymyślił?
Rozdzielność majątkową powinni rozważyć wszyscy małżonkowie, niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą czy też nie. A na pewno nie należy traktować jej jako przejawu braku zaufania między małżonkami.
Być może pamiętasz, jak kiedyś rozwodziłam się nad rozdzielnością majątkową. Jak się okazało jej zastosowanie nie sprowadza się jedynie do samego zawarcia umowy. By skorzystać z jej ochrony trzeba się trochę wysilić.
Przy spełnieniu wszystkich warunków, możemy być spokojni o majątek.
Warto jednak zastanowić się, czy rozdzielność majątkowa zawsze uratuje nas przed kredytem małżonka. Dlatego dzisiaj zwrócę Twoją uwagę na to, jaki wpływ rozdzielność majątkowa wywiera na dziedziczenie kredytu.
A przecież dziedziczenie kredytu po małżonku to coś, czego raczej chcielibyśmy uniknąć.
Kredyt po śmierci jednego małżonka
Jak się okazuje, jeśli małżonkowie mieli wspólny kredyt, a ich odpowiedzialność określić można jako odpowiedzialność solidarną – wówczas, śmierć jednego z małżonków nie spowoduje większego zamieszania w obrębie kredytu.
Drugi małżonek ponosi za dług solidarną odpowiedzialność, a zatem to na nim ciąży obowiązek spłaty.
Jednak nie zawsze mamy do czynienia ze wspólnym kredytem i odpowiedzialnością solidarną.
Częste przecież są przypadki, w których to tylko jeden z małżonków zaciągał kredyt.
Drugi małżonek być może nawet o tym kredycie nie wiedział.
Albo wiedział, lecz między małżonkami istniała rozdzielność majątkowa, przez co o dług swojego małżonka się nie martwił.
Zanim jednak przejdziemy wspólnie przez dziedziczenie kredytu, warto wspomnieć o tym, czy rozdzielność majątkowa w ogóle wpłynie na dziedziczenie między małżonkami.
Czy rozdzielność majątkowa wpływa na dziedziczenie kredytu?
Rozdzielność majątkowa, jak pewnie wiesz, ma za zadanie rozdzielić majątki małżonków w taki sposób, że nie mają oni majątku wspólnego. A ich odrębne majątki są chronione przed długami drugiego małżonka.
By spełniała swój cel ochronny przed długami małżonka należy zawrzeć ją we właściwej formie tj. aktem notarialnym oraz informować wierzycieli o fakcie zawarcia takiej umowy.
Rozdzielność majątkowa nie wpływa jednak na kwestie związane z dziedziczeniem między małżonkami.
Oznacza to tyle, że jeśli małżonkowie zawarli umowę o rozdzielność majątkową, a następnie jeden z małżonków zmarł to drugi małżonek nie jest „automatycznie” wykluczony z dziedziczenia po tym pierwszym przez sam fakt zawarcia takiej umowy.
Przy dziedziczeniu największe znaczenie ma sporządzony testament, a w razie jego braku przepisy dotyczące dziedziczenia ustawowego.
Rozdzielność majątkowa nie uchroni ani nie pozbawi Cię możliwości dziedziczenia po zmarłym małżonku.
Nie wpływa również na dziedziczenie kredytu małżonka.
Może się więc okazać, że kredyt który pozostawił małżonek po śmierci obciąży drugiego małżonka.
Jak uchronić się przed dziedziczeniem kredytu małżonka?
Przed dziedziczeniem długów na szczęście można się uchronić.
Pozwalają na to przepisy regulujące kwestie związane z odrzuceniem lub przyjęciem spadku.
Jako spadkobierca po małżonku będziesz mógł więc skorzystać z trzech możliwości:
- przyjęcia spadku bez ograniczenia za długi czyli tzw. przyjęcie proste
- przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza
- odrzucenia spadku.
Najpoważniejsze skutki niesie za sobą pierwsza możliwość – przyjęcie spadku bez ograniczenia za długi. Jak wskazywałaby sama nazwa to przy tym wariancie mamy typowe dziedziczenie kredytu. Co więcej, przyjmujesz te długi bez ograniczenia, w pełnej wysokości.
W drugiej opcji również może spotkać Cię dziedziczenie kredytu. Jednak tutaj już z pewnymi ograniczeniami. W takiej sytuacji odpowiesz za długi do wysokości aktywów spadku. Co to oznacza? Jeśli dług wynosi 10 tysięcy złotych, a jedynym aktywem spadku są środki na rachunku w kwocie 5 tysięcy złotych, to do tej kwoty odpowiesz za dług. Czyli w najgorszej sytuacji przy wysokich długach – nic nie zyskasz ze spadku.
Ostatnia możliwość sprawia, że nie dziedziczysz nic, ani długów ani majątku. Tracisz prawa i obowiązki wynikające ze spadku.
Przy odrzuceniu spadku musisz uważać na bardzo ważną kwestię.
Jeśli masz dzieci, a sam odrzucisz spadek, wówczas Twoje miejsce zajmą Twoje pociechy. Dlatego, by mieć pewność, że ani Ty ani Twoje dzieci nie odziedziczyły kredytu powinieneś również odrzucić spadek ich imieniem.
Pamiętaj również o dość krótkim terminie na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – 6 miesięcy od dnia, którym dowiedziałeś się o tytule swego powołania.
A co gdy nie złożyć oświadczenia? Wówczas niejako automatycznie przyjmiesz spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Zobacz także:
- Kto spłaca kredyt po śmierci jednego małżonka? -Jak się okazuje, kredyt po śmierci jednego małżonka nie znika. Odpowiedzialność za kredyt może ciążyć na drugim małżonku.
- Twój małżonek ma długi w urzędzie skarbowym? Sprawdź czy odpowiesz za nie po rozwodzie! -Długi w urzędzie skarbowym mogą przysporzyć wiele problemów. I to nie tylko dłużnikowi, lecz także jego małżonkowi.
Podziękowania dla
- Photo by rupixen.com on Unsplash
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Ewentualnie umowa o zrzeczenie się dziedziczenia.
Słusznie! Z chęcią przygotuję na ten temat odrębny artykuł 🙂