Być może pamiętasz, jak niedawno pisałam o tym, co małżonkowie mogą zrobić z kredytem po rozwodzie. Wśród tamtych pomysłów znalazło się choćby przejęcie kredytu przez jednego małżonka, przejęcie kredytu przez obecnego partnera małżonka, sprzedaż mieszkania czy porozumienie w sprawie spłaty.
Ale to nie wszystkie pomysły.
Jak się okazuje, jednym ze sposobów na kredyt (i to nie tylko dla małżonków po rozwodzie) będzie przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku.
To, choć niekoniecznie pozwoli zupełnie rozstać się z kredytem, to jednak poniekąd się z nim upora.
W końcu przenosząc kredyt do innego banku tak naprawdę nie sprawiamy, że nasze zobowiązanie przestaje istnieć. Po prostu spłacamy kredyt, który wzięliśmy w jednym banku, zaciągając jednocześnie kredyt w innym banku.
Czyli przenosimy kredyt. Z jednego banku do drugiego.
To oznacza, że kredyt wciąż jest, ale zmienia się nasz wierzyciel.
Czy przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku rozwiąże problem ze spłatą zobowiązania?
I tak i nie.
Wszystko zależy od tego, na jakich warunkach obowiązywała dotychczasowa umowa o kredyt. Jak wyglądały w niej koszty, odsetki, prowizje a nawet okres spłaty.
Domyślam się, że jeśli przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku zastanawia małżonków, to tylko z tego względu, że chcieliby te „warunki” jakoś poprawić.
Wątpię, że ktoś zdecydowałby się na przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku przyjmując jednocześnie zdecydowanie gorsze dla niego i samego kredytu zasady.
Takie przeniesienie ma sens wtedy, kiedy się po prostu opłaca.
Jeśli więc inny bank proponuje zdecydowanie lepsze warunki, ale może i lepszą obsługę, przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku może ułatwić Ci spłatę całości zobowiązania.
Przeniesienie kredytu jest dla Ciebie, jeśli dotknęły Cię konsekwencje mało satysfakcjonujących warunków kredytu.
Ile kosztuje przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku?
Jeśli wydaje Ci się, że przeniesienie kredytu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami, które nalicza sobie z tego tytułu bank to…
zwyczajnie jesteś w błędzie.
Owszem, zdarza się, że banki odstępują od pobierania opłat za wcześniejszą spłatę kredytu (a to właśnie z nią mamy do czynienia przenosząc kredyt hipoteczny do innego banku).
Jednak powszechną praktyką jest naliczanie symbolicznych procentów za taką spłatę.
Przepisy podpowiadają nam, że
Strony mogą zastrzec w umowie o kredyt hipoteczny rekompensatę w przypadku spłaty całości lub części kredytu hipotecznego przed terminem określonym w tej umowie.
By bank mógł naliczyć odpowiednią rekompensatę za przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku, możliwość taka musi wynikać z umowy.
Jeśli umowa o kredyt hipoteczny tego nie przewiduje, nie będziesz winien bankowi rekompensaty.
A jak mogą wyglądać przykładowe postanowienia umowne dotyczące rekompensaty za przeniesienie kredytu?
Na przykład tak:
W przypadku dokonywania częściowej lub całkowitej przedterminowej spłaty kredytu w okresie 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy, kredytobiorca zobowiązany jest do zapłaty prowizji w wysokości 1% kwoty spłacanego przed terminem spłaty kapitału kredytu.
W niektórych umowach znaleźć można bardziej optymistyczne postanowienia, na przykład:
Za wcześniejszą spłatę części lub całości kredytu bank nie pobiera prowizji.
lub
Kredytobiorca nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z wcześniejszą częściową lub całkowitą spłatą kredytu.
Zanim ostatecznie zdecydujesz się na przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku, powinieneś przeanalizować, czy Twój obecny bank nie obciąży Cię z tego tytułu jakimiś kosztami.
Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?
Niektóre banki, np. bank ING by ułatwić decyzję o przeniesieniu kredytu przygotowały dla swoich klientów poradniki, które jasno ukazują cały proces przeniesienia.
Ma to swoje plusy – szybko i w prostym języku można dowiedzieć się, jakie czynności należy podjąć.
Oczywiście strony internetowe banków to nie jedyne źródło takich informacji.
Przede wszystkim, procedur związanych z przeniesieniem kredytu powinieneś szukać w swojej umowie kredytu.
Tam, zapewne tuż pod postanowieniami dotyczącymi rekompensaty za wcześniejszą spłatę, znajdziesz informację, w jaki sposób postępować, by przedterminowo spłacić kredyt.
W niektórych umowach zastrzeżono, że wystarczające jest by kredytobiorca złożył dyspozycję spłaty określonej kwoty. Może to uczynić pisemnie, za pośrednictwem aplikacji czy infolinii banku.
W dalszej kolejności bank przygotowuje nowy harmonogram spłaty kredytu.
Złożenie dyspozycji o wcześniejszej spłacie całego kredytu i faktyczne dokonanie tej spłaty załatwi sprawę.
Musisz jednak pamiętać, że przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku nie rozwiąże całkowicie problemów ze spłatą. Może się jednak okazać, że nowe warunki kredytu będą dla Ciebie na tyle satysfakcjonujące, że ułatwią Ci dalszą spłatę.
Zobacz także:
- Kto spłaca kredyt po rozwodzie? – Małżonkowie toczą spory o to, kto spłaca kredyt po rozwodzie. Czy rozwód ingeruje w umowę kredytu z bankiem?
- Małżeński kredyt we frankach po rozwodzie – Kredyt we frankach po rozwodzie podobny jest w istocie do zwykłego kredytu. Sprawdź jaka jest Twoja odpowiedzialność.
Podziękowania dla:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }