Kredyt nie zawsze musi spisywać na straty majątek małżonków. Są sposoby, by przed kredytem małżonka skutecznie się ochronić. Jednym z takich sposobów jest rozdzielność majątkowa, wprowadzona przez małżonków jako obowiązujący między nimi ustrój.
Rozdzielność majątkowa choć wciąż nie jest zbyt popularna w Polsce to jednak moda na nią w jakiś sposób wzrasta.
Wielu małżonków uważa, że rozdzielność majątkowa skutecznie ochroni ich przed wzajemnymi długami. Mają ku temu powody.
Właściwie, poniekąd taki jest cel tego ustroju majątkowego – by chronić przed niechcianym kredytem.
Przecież nikt nie pała entuzjazmem wobec spłaty rat kredytu, który nie został przez niego zaciągnięty.
Często też nie pałamy entuzjazmem do własnych kredytów 😁 ale o tym innym razem.
Wszystko wygląda naprawdę obiecująco. Małżonek zaciąga kredyt, ale macie rozdzielność więc o nic się nie martwisz.
Jednak musisz pamiętać, że rozdzielność majątkowa NIE ZAWSZE OCHRONI CIĘ PRZED DŁUGIEM MAŁŻONKA.
To, czy będzie spełniała swój cel „ochronny” zależy właściwie tylko od Ciebie, Twojego małżonka i działań które podejmiecie z odpowiednim wyprzedzeniem.
Rozdzielność majątkowa czyli umowa między małżonkami
Choć sposobów na ustanowienie między małżonkami rozdzielności majątkowej jest co najmniej kilka (np. przez ingerencję sądu) to jednak prym wiedzie umowne ustanowienie tego ustroju majątkowego.
By skutecznie wprowadzić ten ustrój w życie małżonków i w rezultacie chronić się przed niechcianymi kredytami należy pamiętać, że zawarcie tej umowy nakłada na nas pewne wymogi.
Po 1️⃣ nie wystarczy, że zawrzesz taką umowę z małżonkiem w zwykłej formie pisemnej. To znaczy, jeśli usiądziecie przy stole w domu i sporządzicie punkt po punkcie umowy, a następnie złożycie razem podpisy – nie będzie to skutecznym zawarciem umowy. Taka umowa nic Wam nie da, nawet jeśli później spełnicie wszystkie przesłanki konieczne do ochrony przed kredytem i wierzycielem (ale o tym niżej).
Po 2️⃣ jeśli już wiesz, że zwykła forma pisemna odpada to przydałoby się wiedzieć, w jakiej formie taką umowę powinniście zawrzeć.
Umowna rozdzielność majątkowa powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Wizyta u notariusza będzie zatem niezbędna.
Kto najczęściej decyduje się na rozdzielność majątkową?
Jak wspomniałam, ten ustrój ma za zadanie przede wszystkim chronić przed długami czyli kredytami i pożyczkami małżonka.
O tym, że rozdzielność majątkowa sama z siebie przed kredytem Cię nie uchroni i dlaczego tak jest powiem za chwilę.
Napomknęłam też, że rozdzielność majątkowa staje się modniejsza.
Jest to ustrój, na który coraz częściej decydują się w szczególności osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Jest tak dlatego, że przedsiębiorcy często stawiani są przed koniecznością podjęcia bardziej lub mniej ryzykownej decyzji biznesowej. Czasem działalność sama w sobie jest ryzykowna.
Myślę, że o tym przekonało się wielu przedsiębiorców w ostatnich dwóch latach epidemii.
Małżonkowie decydują się na rozdzielność majątkową dla bezpieczeństwa finansowego i ochrony majątku małżonka przed wierzycielami drugiego z nich.
A rozdzielność majątkowa, gdy jest dobrze wykorzystana, może przynieść pozytywne dla małżonków skutki.
Rozdzielność majątkowa sposobem na kredyt małżonka
Jak się okazuje, rozdzielność majątkowa polecana przez prawników (przeze mnie również) niekoniecznie ochroni Cię przed kredytem małżonka.
By to zrozumieć, należy odnieść się do przepisów, które w tym temacie dał nam ustawodawca. Choć staram się unikać cytowania ich wprost (wiele z nich jest po prostu niezrozumiałych) to tym razem się nie powstrzymam.
Małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome.
Oznacza to tyle, że jako małżonek będziesz mógł powołać się na umowę rozdzielności majątkowej w sytuacji, kiedy wierzyciel Twojego małżonka wiedział o zawarciu takiej umowy i co więcej – o rodzaju umowy.
Jeśli małżonek w jakimś celu „zatai” taką informację, nie będziesz mógł skorzystać z ochrony przewidzianej przepisem.
Jest tak dlatego, że interes wierzyciela również podlega ochronie, tak jak i Twój.
Jeśli wierzyciel zostałby właściwie poinformowany o umowie między małżonkami, mógłby przewidzieć ryzyko, które wiąże się z udzieleniem np. kredytu.
Jak nie zaprzepaścić celu rozdzielności majątkowej czyli ochrony przed kredytem?
Najważniejsze jest to, by małżonkowie chcąc skorzystać z przywileju powołania się na umowę rozdzielności, poinformowali wierzyciela o tym, że taką umowę zawarli.
Istotne również jest, by poinformować o rodzaju takiej umowy.
Nie wystarczy bowiem, że poinformujesz wierzyciela „słuchaj, zawarliśmy umowę majątkową”. To za mało.
Co więcej, chciałabym zwrócić Twoją uwagę na formę, w jakiej informujesz wierzyciela o umowie.
Owszem, możesz powiedzieć mu to twarzą w twarz.
Zastanów się jednak, czy nie byłoby lepiej, gdybyś wystosował taką informację na piśmie? Albo gdyby umowa między Tobą a wierzycielem zawierała taką klauzulę?
Myślę, że to mogłoby wiele ułatwić. W szczególności, jeśli staniecie kiedyś w sądzie naprzeciw siebie.
Zobacz także:
- Problemy finansowe w związku przyczyną rozwodu – Problemy finansowe w związku rodzą konfliktowe sytuacje między partnerami. A te mogą przyczynić się do rozpadu małżeństwa.
- Kredyt z rodzicem spłacony przez jednego dłużnika – Uzyskanie kredytu to nie lada wyzwanie. Dlatego kredyt z rodzicem lub małżonkiem może uratować Twoją sytuację.
Podziękowania dla:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }