Dominika Gondek

aplikant radcowski

Doradzę Ci jak rozwiązać prawne aspekty problemów rodzinnych, w szczególności w sprawach dotyczących postępowania rozwodowego, ustalenia kontaktów z dzieckiem, władzy rodzicielskiej, alimentów czy podziału majątku, jak również w kwestiach finansowych dotyczących wspólnego kredytu małżeńskiego.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Umowa dożywocia a rozwód

Dominika Gondek21 maja 2021Komentarze (0)

umowa dożywocia

Na pierwszy rzut oka umowa dożywocia nie brzmi najlepiej. Dożywocie nie kojarzy się zbyt pozytywnie.

I choć nasze skojarzenia związane z umową dożywocia są negatywne, to umowa ta z „dożywociem” jako formą kary za popełnione przestępstwo nie ma nic wspólnego.

No bo, kto by się umawiał na dożywocie? 🤔

Nie oznacza to jednak, że umowa dożywocia nie istnieje w polskim prawie. Wręcz przeciwnie!

Istnieje i ma się całkiem dobrze!

A regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego, choć niezbyt obszernie.

Umowa dożywocia między małżonkami a rodzicami

To właśnie w takiej konfiguracji umowa dożywocia zawierana jest najczęściej. 

Umowa dożywocia polega na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie – stąd sformułowanie „dożywocie”.

Z taką umową spotykam się najczęściej w takich sytuacjach, gdy młodzi małżonkowie zawierają ją z rodzicami jednego małżonka.

Rodzic ten przenosi własność nieruchomości na rzecz małżonków, a ci zobowiązują się do dożywotniego utrzymania rodziców.

Nabywca czyli małżonkowie powinni więc przyjąć zbywcę czyli rodziców jako domowników, dostarczać im wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić im własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

Umowa dożywocia okazuje się coraz popularniejsza. 

I nie ma się co dziwić. W końcu jest jednym ze sposobów na nabycie nieruchomości „niskim” kosztem.

Chwila przeniesienia własności nieruchomości

Niewątpliwym plusem tej umowy jest też to, że przeniesienie własności nieruchomości następuje z jednoczesnym obciążeniem nieruchomości prawem dożywocia.

A zatem, małżonkowie nie staną się właścicielami dopiero wraz ze śmiercią rodziców, a wcześniej. 

Gdy małżonkowie zawierają umowę dożywocia z rodzicami, najczęściej dochodzi do takiej sytuacji, gdy w ramach tej umowy nieruchomość wchodzi do majątku wspólnego małżonków. 

Jednak umowa dożywocia nie powoduje również, że małżonkowie muszą pozostawać w związku małżeńskim na wieki wieków. 

Umowa dożywocia nie blokuje rozwodu małżonków

Gdy tylko zostaną spełnione przesłanki konieczne do orzeczenia rozwodu, zawarcie umowy dożywocia nie będzie stało na przeszkodzie w jego orzeczeniu. 

Jak rozwód wpłynie na umowę dożywocia? 

Zapewne gdy małżonkowie postanowią się rozstać, będzie im zależało też na rozwiązaniu kwestii związanych z umową dożywocia. W końcu na małżonkach spoczywały pewne obowiązki względem rodziców, które to nie znikają wraz z rozwodem.

Pytanie tylko, co małżonkowie będą mogli z tym zrobić? 

Opcji jest kilka. 

Małżonkowie będą mogli zbyć nieruchomość albo zdecydować, że jeden z małżonków na tej nieruchomości pozostanie, a drugie otrzyma spłatę odpowiedniej części wartości nieruchomości. 

Ale nie jest to takie proste.

Jeśli małżonkowie postanowią sprzedać nieruchomość, nowy nabywca wstąpi z mocy samego prawa w miejsce uprzedniego właściciela czyli małżonków, którzy zawarli umowę dożywocia z rodzicami. Zawarta umowa dożywocia może okazać się problematyczna dla potencjalnych nabywców.

Rodzice jednak, jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce a stan rzeczy nie będzie im odpowiadał, mogą żądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa.

Druga możliwość to przejęcie nieruchomości na własność właśnie przez jednego z małżonków, którzy związani są umową. 

Opcja ta polega na tym, że to jeden małżonek staje się właścicielem całej nieruchomości i to na nim ciąży odpowiedzialność względem rodziców, z którymi zawarta została umowa. 

Dominika Gondek
aplikant radcowski

Podziękowania dla: Photo by Rowan Heuvel on Unsplash

***

Zakup nieruchomości w trakcie rozwodu

Ostatnio na blogu opisywałam, jakie konsekwencje może mieć zaciągnięcie kredytu w trakcie rozwodu.

W końcu samo postępowanie rozwodowenie sprawia, że małżonkowie przestają małżonkami być. Do tego potrzebny nam jest wyrok rozwodowy, i to prawomocny!

I tak jak już pisałam, okoliczność ta ma istotne znaczenie w kwestii odpowiedzialności za kredyt zaciągnięty przez jednego małżonka w trakcie rozwodu.

Okazuje się bowiem, że nawet jeśli kredyt zaciągnął jeden małżonek w czasie procesu rozwodowego, to drugi z nich również może w części za ten kredyt odpowiadać. Ale co i jak przeczytasz tutaj.

Zakup nieruchomości przez małżonka w czasie postępowania rozwodowego może odnosić skutek względem drugiego małżonka.

A jeszcze trudniej robi się, gdy małżonek ten postanowi kupić nieruchomość za środki uzyskane z kredytu. I zarówno zaciągnięcie kredytu jak i zakup nieruchomości mają miejsce w czasie postępowania rozwodowego [czytaj dalej…].

***

Zobacz także:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Gajek Partnerzy adwokaci i radcowie prawni spółka partnerska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: